Find us on Facebook

sports

Basketball sectionals will tip off Tuesday

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 18 February 2019 at 10:20 am

Photos by Cheryl Wertman – Albion’s Kendall Derisley and Vincent Zona and their Purple Eagle teammates will host a doubleheader Tuesday evening to open the Section VI Class B1 basketball playoffs.

Local sectional basketball playoff action will get off to a fast start on Tuesday with a total of six games including a doubleheader at Albion.

That Section VI Class B1 twin bill will have the No. 11 seed Albion boys hosting No. 14 Alden at 5 p.m. followed by the No. 6 Albion girls hosting No. 11 Newfane at 7 p.m.

The winner of the boys’ game will visit No. 6 Newfane at 7 p.m. Wednesday. The victor of the girls’ game will face the winner of Tuesday’s No. 14 Fredonia at No. 3 Springville contest at 7 p.m. Thursday.

The Albion girls defeated Newfane twice during the Niagara-Orleans League season by scores of 47-17 and 38-35.

The Medina, Roy-Hart and Kendall girls teams and the Holley boys squad will also all be in action on Tuesday.

The girls games will have No. 7 Medina hosting No. 10 Tonawanda in Class B1, No. 12 Roy-Hart visiting No. 5 Akron in Class B2 and No. 9 Kendall visiting Mt. Morris in Class D1, all at 7 p.m. Medina defeated Tonawanda 68-34 in an early season non league contest.

The No. 13 Holley boys will visit No. 4 Avon in Class C1 at 7 p.m.

The Genesee Region League Division 2 champion and No. 2 seeded Lyndonville boys squad (12–2, 17-3) will open Section V Class C3 competition at home on Friday at 7 p.m. against the victor of the opening round contest between No. 10 Bolivar-Richburg and No. 7 HAC.

The Niagara-Orleans League champion and top seeded Medina boys squad (12-0, 17-3) will begin Section VI Class B1 playoff action at home on Saturday at 1 p.m. against the winner of Wednesday’s contest between No. 9 Fredonia and No. 8 Depew.

The week’s playoff schedule by class and section is as follows.

Section V Boys Playoffs
Class C1
No. 13 Holley (3-17) at No. 4 Avon (15-5), 7 p.m. Tuesday
Class C3
No. 2 Lyndonville (17-3) will host the winner of the No. 10 Bolivar-Richburg (5-15) vs. No. 7 HAC (9-11) game at 7 p.m. Friday.
Class D1
No. 9 Kendall (8-12) at No. 8 Alfred-Almond (11-9), 7 p.m. Wednesday.

Section V Girls Playoffs
Class C1
No. 9 Holley (6-13) at No. 8 Warsaw (9-9), 7 p.m. Wednesday
Class C3
No. 11 Lyndonville (4-16) at No. 6 Cal-Mum (8-10), 7 p.m. Wednesday
Class D1
No. 9 Kendall (5-14) at No. 8 Mt. Morris (7-13), 7 p.m. Tuesday

Section VI Boys Playoffs
Class B1
No. 14 Alden at No. 11 Albion, 5 p.m. Tuesday
No. 6 Newfane will host the winner of the Alden vs. Albion game at 7 p.m. Wednesday
No. 1 Medina will host the winner of the No. 9 Fredonia vs. No. 8 Depew game at 1 p.m. Saturday
Class B2
No. 11 Roy-Hart at No. 6 JFK, 7 p.m. Wednesday
No. 9 WNY Maritime at No. 8 Akron, 7 p.m. Wednesday
No. 4 Wilson will host the winner of the No. 12 Eden vs. No. 5 Southwestern game at 1 p.m. Saturday
Class C2
No. 10 Barker at No. 7 Riverside, 7 p.m. Wednesday.

Section VI Girls Playoffs
Class B1
No. 11 Newfane at No. 6 Albion, 7 p.m. Tuesday
No. 10 Tonawanda at No. 7 Medina, 7 p.m. Tuesday
Class B2
No. 12 Roy-Hart at No. 5 Akron, 7 p.m. Tuesday
No. 2 Wilson will host the winner of the No. 10 Gowanda vs. No. 7 Allegany-Limestone game at 7 p.m. Thursday

Albion grad helps GCC swim team place second at regional championships

Contributed Story Posted 17 February 2019 at 8:25 pm

Albion High graduate Carlitos Sanchez helped the Genesee Community College men’s swimming and diving team earn second place honors at the Region 3 championships this weekend.

Sanchez was a member of the winning 200 and 400 Freestlye Relay teams.

He also placed second in the 100 Freestyle and third in the 100 Backstroke.

Tri County Squirt hockey team earns Silver Medal in tournament at Lake Placid

Contributed Story Posted 17 February 2019 at 8:13 pm

Contributed Photo – The Tri-County Youth Hockey Squirt Travel team recently earned a Silver Medal in the U-10 Ice Hockey competition at the 2019 Empire State Winter Games in Lake Placid. The Gold Medal game was played in the hallowed Herb Brooks Arena where the 1980 U.S. Olympic Men’s Hockey Team won the Gold Medal, beating Finland after eliminating the U.S.S.R. in the semi-final round in the game known as the “Miracle on Ice”. This Tri-County Eagles team currently has a record of 26-3-1. This team went undefeated during divisional play until the final game of the season, where they lost a hard fought game 4-2. Team members are: David Blahowicz (Forward), Braden Burr (Defender), Jonathan Esposito (F), Anthony Ferris (D), Cole Laffin (F), Kyle LaForce (D), Andrew Lamberton (F), Noah Moore (F), Ethan Page (Goalie), Wyatt Pentz (F), Sammy Schultz (F), and Andie Ipen Van Zeilen (D). The team is coached by Head Coach Rich Esposito, Assistant Coach Tom Ferris and Assistant Coach Darryl LaForce and is managed by Stacey Esposito. 

Tri County Midget hockey team places fourth in tournament at Pittsburgh

Contributed Story Posted 17 February 2019 at 8:10 pm

The Tri County Midget hockey team earned fourth place honors at the Three Rivers Cup tournament held this weekend at Pittsburgh.

Rebounding from an opening round loss on Friday, Tri County defeated the Lexington, Kentucky Thoroughbreds 5-0 on Saturday on first period goals by Josh Gimeli and Josh Wood and third period tallies by Patrick Ricker, Matt Nielson and Aaron Sheflin.

Tri County then lost 7-2 to the Freemont, Virginia Ice Wolves later Saturday and 8-2 to the Viper Stars from Pittsburgh today.  Ricker and Gimeli both scored goals against Freemont as did David Archibald and Nielson against the Viper Stars.

Now at 18-6-2 overall, Tri County begins league playoff competition next weekend.

Townsend to play field hockey at Brockport

Contributed Story Posted 17 February 2019 at 9:00 am

Contributed Photo – Roy- Hart senior Jayden Townsend recently signed a Letter of Intent to continue her education and her field hockey career at SUNY Brockport where she will major in Nursing. Shown here, from left, are Aunt Randi Scholes who is a Brockport field hockey alum, Adella Dukes, RJ Townsend, Tim and Sharon Albone, her father RJ Townsend, Jayden Townsend, her stepmother Erin Townsend, Max Townsend, Terri and Fran Mosher and Victoria and David Graham.

RBM icers win to advance to sectional finals

Contributed Story Posted 17 February 2019 at 8:57 am

For the second night in a row, the Roy-Hart/Barker/Medina/Akron Club hockey team defeated Iroquois- Alden by the identical score of 6-1 on Saturday propelling the team back to the sectional club championship title game which they won last year.

This year’s title contest will be Monday evening, February 25th at the Key Bank Arena in Buffalo against ELPS (Eden- Lake Shore- Pioneer- Springville) beginning at 8 p.m.

Once again, RBM was able to combine all three aspects of the game in a winning effort against Iroquois-Alden.

The defense, again led by Tom Paisley (R-H), Colin Dodge (R-H), Jacob Harris (B) and Trevor Crawford (Ak), controlled the back part of the ice, while the excellent  goal tending by Andrew Warner (Tonawanda) stifled the Iroquois skaters the entire evening.

Offensively, RBM took the lead at the 12 minute point of the opening period on a power play goal by Dylan Krzykowski (Ak) with assists by Dominic Peracciny (R-H) and Jason Kuchey (R-H).  Iroquois tied the game shortly after, but Michael Kuchey answered back with a goal giving RBM the lead for good off assists from Peracciny and Dodge.

Two more goals were scored in the second period by Jason Kuchey from Michael Kuchey and Krzykowski and by Paisley from Michael Kuchey and Peracciny.

The scoring in the final period was by Michael Kuchey from Peracciny and Krzykowski, and Drew Marsh (Ak) from Michael Kuchey.

Albion to host sectional twin bill Tuesday

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 16 February 2019 at 3:27 pm

The Albion boys and girls basketball teams will both open Section VI Class B1 basketball playoff competition at home with a doubleheader on Tuesday.

The No. 11 seed Albion boys will open the twin bill at 5 p.m. by hosting No. 14 Alden. The winner will visit No. 6 Newfane on Wednesday.

The No. 6 Albion girls will then host No. 11 Newfane at 7 p.m. The Purple Eagles downed the Lady Panthers twice during the Niagara-Orleans League season. The victor will then face the winner of Tuesday’s No. 14 Fredonia at No. 3 Springville contest on Thursday.

The No. 7 Medina girls will also open Class B1 competition at home on Tuesday as the Mustangs host No. 10 Tonawanda at 7 p.m. The winner will visit No. 2 East Aurora on Thursday.

The N-O champion Medina boys squad is seeded No. 1 in Class B1. The Mustangs will host the winner of Wednesday’s game between No. 9 Fredonia and No. 8 Depew in a quarterfinal contest on Saturday.

The No. 12 Roy-Hart girls will visit No. 5 Akron in Class B2 at 7 p.m. Tuesday. The Lady Tigers downed the Lady Rams twice during the N-O season. The winner will visit No. 4 Southwestern on Thursday.

The No. 11 Roy-Hart boys squad will visit No. 6 JFK at 7 p.m. Wednesday with the victor visiting No. 3 Olmsted on Saturday.

Also in the B2 boys competition, No. 4 Wilson will host a quarterfinal game on Saturday against the winner of the No. 12 Eden vs. No. 5 Southwestern contest.

In the girls B2 playoffs, No. 2 Wilson will host a Thursday contest agains the winner of Tuesday’s No. 10 Gowanda vs. No. 7 Allegany-Limestone contest.

In the boys Class C2 playoffs, No. 10 Barker visits No. 7 Riverside on Wednesday.

Wolverines blitz past Purple Eagles

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 16 February 2019 at 2:54 pm

Photos by Chery Wertman – Albion’s Bryce Pritchard looks to put up a shot against Buffalo Science defender Ibrahim Osmani during the host Purple Eagles loss to the Wolverines this afternoon.

Ignited by a barrage of eight early threes, Buffalo Science roared out to a commanding 22 point first quarter lead in route to posting a 90-62 win over host Albion this afternoon in a non league regular season ending boys basketball game.

Justin Hunt hit three threes and Vote Wavote and Sean Johnson both had two to help spark the Wolverines out to a huge 36-14 lead at the end of the decisive opening quarter. Johnson had a total of 12 points and Wavote 10 in the stanza.

Albion’s Kevin Hillman puts up a shot as Jeremy Mckitchin of Buffalo Science tries to block.

The Wolverines enjoyed a 26 point, 53-27, lead at the half as Jeremy Mckitchin scored nine, including a three.

The Wolverines, who hit a total of 15 threes on the day, boosted the advantage to 37, 78-41 at the three-quarter mark as Johnson erupted for 16 in the third period including four threes.

Johnson finished with a game high 34 as Wavote had 19 and Hunt and Mckitchin 11 each.

Bryce Pritchard led Albion with 20, including 9 of 10 from the three throw line, as Deyonci Farley and Liam Ward both added 9, Kevin Hillman and Brilliance Johnson  7, Vincent Zona 5, Xavier Cornick 3 and Michael DiCureia 2. Ward had three threes.

RBM wins hockey playoff opener

Contributed Story Posted 16 February 2019 at 2:48 pm

The RoyHart/Barker/Medina/Akron Club Hockey team opened defense of their sectional championship Friday night in West Seneca with a 6-1 win over Iroquois/ Alden.

The Akron portion of the team accounted for all of the goals and four of the six assists.

Iroquois scored the first goal of the game, but RBM tied the score on a goal by Nick Wood with assists from Dylan Krzykowski and Drew Marsh (AK).

That was the end of the scoring for Iroquois as the defense of Tom Paisley (R-H), Jason Kuchey (R-H), Colin Dodge (R-H) and Jacob Harris (B) shut them down and the spectacular performance in goal by Tyler Lehan (Grand Island) insured that the game belonged to RBM.

RBM lengthened the lead to 3-1 in the second period on two goals by Krzykowski with both assists going to Kuchey.

The final period was more of the same as both Krzykowski and Wood completed their hat tricks and Marsh and Kyzrkowski both added assists.

The best of three series continues this evening in Lockport with the first game at 7:20 p.m. and another game, if needed, to follow.

Tri County icers bow in tourney opener

Contributed Story Posted 15 February 2019 at 9:24 pm

The Tri County Midget hockey team dropped a 4-1 decision to the Blue mountain Bears this evening in the opening round of the Three Rivers Cup Tournament at Pittsburgh.

Jake Esposito scored the lone goal for Tri County which will play two games tomorrow and one on Sunday in the tourney.