sports

Barker rallies late to win sectional thriller

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 22 February 2024 at 9:57 pm

Photos by Cheryl Wertman – Barker’s Aidan Mescall puts up a shot over Brocton’s Jeremy Weisner during Barker’s exciting one point home court sectional win this evening.

Trailing after each of the first three quarters, No. 8 seed Barker put together a stretch run rally to nip visiting No. 9 Brocton 60-59 in a Section VI Class C pre-quarterfinal round thriller this evening .

Trailing 51-45 at the three-quarter mark, Barker opened the decisive final period with a key 8-0 run on a basket and two free throws by Luey Castro along with buckets by Aidan Mescall and Owen Harris to rally into a 53-51 lead.

Brocton answered back with a 6-1 run on two baskets by Michael Garcia and one by Nate Laurito to regain a 57-54 lead.

Brocton stayed on top at 59-56 after an exchange of baskets by Austin McIntyre and Mescall.

However, Barker pulled back to within one at 59-58 on a pair of free throws by Castro with 1:45 remaining.

Barker finally regained the lead for good at 60-59 as a steal by Harris set up what proved to be the game winning basket by Mescall with 28 seconds remaining.

Rebounds by Mescall and Castro along with steals by Harris and Mescall in the hectic final 12 seconds finally put a lock on the victory and a trip to the quarterfinals for Barker.

Mescall finished with 31 as Castro added 14, Harris 5, Donovan Hefferon and Logan Murrell 4 and Isaac Monaco 2.

Garcia took game high honors for Brocton with 33, 29 of which came in the first half, as Nate Laurito added 10, McIntyre 9 and Jeremy Weisner 7.

The first half was a wild scoring battle between Garcia and Mescall.

Garcia had 15 (including two threes) and Mescall 11 (three threes) in the first quarter which ended with Brocton leading 18-14.

Garcia then tallied 14 (two threes) and Mescall 10 (two threes) in the second period which finished with Brocton up 41-33.

Brocton kept the lead a 51-45 after the third period but Barker rallied with a 15-8 scoring edge in the final period to claim the narrow win. Castro scored 7, Mescall 6 and Harris 2 during that key stretch.

Barker next visits top seeded Randolph in the quarterfinals at noon Saturday.

Barker’s Isaac Monaco tries for a shot as Brocton’s Donovan St. George defends.

Burgard ousts Medina in B1 sectional game

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 22 February 2024 at 9:16 pm

A second half comeback bid fell short as No. 11 seed Medina dropped a 61-51 decision to host No. 6 Burgard in a Section VI Class B1 boys basketball pre-quarterfinal round game this evening.

Trailing 22-7 after the first quarter and 34-24 at the half, Medina rallied back to within four, 47-43, after three quarters but could get no closer.

Christian Moss scored 11 in the second period and Cole Callard 11 in the third to key the Mustangs comeback bid.

Moss finished with 20 and Callard 17. Moss also grabbed off 17 rebounds.

Wilson 65, Portville 63

In a Class B2 pre-quarterfinal, No. 8 Wilson nipped visiting No. 9 Portville 65-63.

Aidan Neumann scored 27, Blake Martin 15 and Ryan Hough 12 to set the pace for Wilson which led 35-28 at half-time and 54-46 after three quarters.

Section VI Class A2 Girls Playoffs

No. 4 seed Depew downed visiting No. 5 Albion 57-24 in a Section VI Class A2 girls quarterfinal round contest.

Madison Hughson scored 15 to lead Albion which trailed 21-7 after the first quarter and 43-16 at the half.

Hawks, Eagles and Tigers bow in sectionals

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 21 February 2024 at 9:44 pm

Holley, Kendall and Lyndonville all suffered setbacks in Section V boys basketball playoff action this evening.

Trailing 47-44, No. 5 seed Sodus rallied to outscore visiting No. 12 Holley 19-7 in the decisive final period to claim a 63-54 Class C1 pre-quarterfinal round win.

Destin Kuyal scored 23 and Vinny Golisano 18 to pace Holley which led 31-29 at the half.

A second half comeback bid fell short as visiting No. 11 Kendall dropped a 66-59 decision to Genesee Region League foe No. 6 Wheatland-Chili in a Class C2 pre-quarterfinal.

Trailing 38-19 at the half, Kendall battled back to cut the deficit to within six, 47-41, at the three-quarter mark. However, the Eagles could get no closer than four in the final period.

Jaden Schwenebraten scored 28 and Paris Williams Jr. to lead W-C.

Austin Wakefield led the Eagles with 20 as Louie Conte added 12, Hunter Richards 9, Austin Werth and Jacek Kwiatkowski 8 and Jonas Rhodes 2.

No. 8 Friendship-Scio downed visiting No. 9 Lyndonville 50-35 in a Class D pre-quarterfinal.

Up 27-17 at the half, Friendship-Scio used a 15-8 third period scoring edge to lock up the win.

Justin Higgins scored 14 and Colton Smith 10 for the Tigers.

Big third period lifts Alden past Albion

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 21 February 2024 at 9:29 pm

Breaking away from a 25-25 half-time deadlock, No. 6 seed Alden used a 15-5 third period scoring edge to key a 57-40 victory over visiting No. 11 Albion in a Section VI Class A2 pre-quarterfiunal game this evening.

Robby Westmiller took game high scoring honors with 29 for Alden which led 40-30 at the end of the third period.

The Bulldogs then closed out the win by outscoring the Purple Eagles 17-10 in the final stanza.

Blake Preston led Albion with 19 as Wesley Olles added 7 and Seth Krenning 6.

Alden next visits No. 3 Depew in the quarterfinals Friday.

Lady Rams romp in B2 playoff opener

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 21 February 2024 at 9:15 pm

Photos by Cheryl Wertman – Roy-Hart’s Adella Dukes drives to the basket against Cleveland Hill defender Halina Sanders  for two of her game high 20 points during the Lady Rams home court sectional win this evening.

Steadily pulling away No. 8 seed Roy-Hart rolled to a 37-21 victory over visiting No. 9 Cleveland Hill in a Section VI Class B2 girls basketball pre-quarterfinal round game this evening.

Adella Dukes scored a game high 20 points to lead the way for Roy-Hart.  Millie Owens added 6, Lila Brigham, Madison DiNieri and Juliana Terwilliger 3 and Macie Sidor 2.

Lauryn Patterson led Cleve Hill with 7.

Roy-Hart jumped out to an 11-0 first quarter lead as Owens and Dukes each had a pair of baskets and DiNieri a three.

The Lady Rams upped the lead to 21-5 at the half as Cleve Hill went the first 15 minutes without a basket. Dukes had two baskets and Terwilliger a three in the period.

The Roy-Hart advantage soared to 22, 33-11, at the end of the third quarter as Dukes erupted for 10 in the period.

Roy-Hart next visits top seeded Niagara-Orleans League champion Wilson in the quarterfinals at 7 p.m. Friday. Wilson downed Roy-Hart twice during the N-O season by scores of 70-26 and 58-28.

Fredonia 68, Medina 29
No 8 Fredonia downed visiting No. 9 Medina 68-29 in a Class B1 pre-quarterfinal.

A big 16-0 scoring burst to close the first half keyed the win for Fredonia. Ashlynn Delcamp scored all 16 points during that key run which vaulted Fredonia out to a 31-17 half-time advantage.

Alexa Demmer led Medina with 12 as Honesty Hill added 5 and Iyla Lilleby and Angel Mulcahy 4 each.

Roy-Hart’s Lila Brigham looks to shoot as Jessica Bogdanets defends for Cleve Hill.

Lady Tigers and Lady Hawks drop sectional openers to G-R League foes

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 20 February 2024 at 8:55 pm

In a matchup of Genesee Region League foes, No. 6 seed Notre Dame trimmed visiting No. 11 Lyndonville 31-26 in a Class D opener this evening.

Breaking away from a 20-20 tie at the end of the third period, Notre Dame outscored Lyndonville 11-6 in the decisive final quarter to claim the win.

Emma Sisson scored 5 of her 13 points and Sophia Falleti 6 of her 8 in the final period for the Irish.

Lyndonville had outscored Notre Dame 11-7 in the third period to pull into the 20-20 tie as Bella Groves scored all 8 of her points during that stretch.

Addison Dillenbeck added 7 and Ashlee Stephens 6 on the evening for Lyndonville.

Byron-Bergen 50, Holley 27
In a Class C1 opening round matchup of G-R foes, No. 5 Byron-Bergen downed visiting No. 12 Holley 50-27.

Janessa Amesbury poured in a game high 28 points to spark Byron-Bergen which led 25-10 at the half.

Alivia Wolf scored 11 and Samantha Bates 6 for Holley.

Pembroke 56, Red Creek 40
No. 7 Pembroke ousted No. 10 Red Creek 56-40 in another Class C1 opener.

Seneca Calderon scored 15 and Elle Peterson 11 to lead a balanced attack for Pembroke which was up 30-11 at the half.

Perry girls down Kendall in sectional opener

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 20 February 2024 at 8:45 pm

Photos by Cheryl Wertman – Kendall’s Addison Kludt puts up a shot as Jade Duffin (24) and Olivia Monteleone (11) defend for Perry. The action took place during the host Lady Eagles sectional loss to the Yellowjackets this evening.

A big scoring burst to open the second half keyed No. 9 seed Perry to a 50-38 win over No. 8 Kendall in a Section VI Class C1 pre-quarterfinal round girls playoff game this evening at Kendall.

Breaking away from a 17-17 half-time deadlock, Perry erupted with a 15-0 scoring surge over the first four minutes of the third period, including 13 by Jaelyn Morris, to take the lead for good by a 32-17 margin.

Kendall did cut the deficit back to nine, 37-28, by closing the third period with a 9-2 run including a 3 by Brooke Rodas and baskets by Addison Kludt and Ava LaMay.

A basket by Stella Kwiatek then pulled Kendall within seven, 37-30, at the outset of the final period but the Lady Eagles could get no closer.

The Yellowjackets answered right back with baskets by Jessah Morris and Jade Duffin to quickly go back up by 11, 41-30.

Kendall held a slender 10-9 lead at the end of the opening period after a three by Danielle Offhaus and a layup off a steal by Sophia Picardo.

Despite going just 2 of 16 from the field in the second quarter, Kendall stayed even at the half at 17-17 but could not regain the lead.

Jaelyn Morris finished with a game high 21, Duffin had 10 and Madelyn Monteleone 8 to lead the Yellowjackets which will next face top seeded Gananda in the quarterfinals.

Rodas led the Lady Eagles with 14 as LaMay had 7, Kwiatek 6, Kludt and Offhaus 4, Picardo 2 and Lia Larson 1.

Kendall’s Sophia Picardo drives to the basket against Perry defender Jaelyn Morris.

 

Basketball sectional action begins Tuesday

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 19 February 2024 at 10:15 am

Postseason basketball playoff action gets underway on Tuesday as No. 8 seeded Kendall hosts No. 9 Perry at 6 p.m. in a Section V Class C1 girls contest.

Kendall brings an 11-9 record into the sectionals while Perry is 10-10.

Also in Class C1, No. 12 Holley (7-12) will visit Genesee Region League foe No. 5 Byron-Bergen (14-6) at 6 p.m.

The Lady Bees downed the Lady Hawks twice during the G-R season by scores of 55-34 and 41-25.

In Class D, Lyndonville (9-11) will visit G-R opponent No. 6 Notre Dame (14-6) at 6 p.m.

The Irish bested the Lady Tigers twice during the G-R campaign by scores of 53-27 and 44-31.

Wednesday’s Matchups
Section 5 boys playoff competition will begin on Wednesday.

In Class C1, No. 12 Holley (4-15) will visit No. 5 Sodus (12-5) at 7 p.m.

No. 11 Kendall (7-13) will visit G-R foe No. 6 Wheatland-Chili (14-6) at 7 p.m.

W-C downed Kendall 58-41 during the G-R season.

In Class D, No. 9 Lyndonville (0-19) will visit No. 8 Friendship-Scio (4-16) at 5 p.m.

The Albion boys will also begin postseason play of Wednesday as the No. 11 Purple Eagles (3-17) visit No. 6 Alden (7-13) in a Section VI Class A2 contest at 7 p.m. The winner will visit No. 3 Depew on Friday.

In Section VI girls playoff competition on Wednesday No. 9 Medina (4-12) will visit No. 8 Fredonia (9-10) in a Class B1 game at 7 p.m. The winner will visit No. 1 Southwestern on Friday.

In Class B2, No. 8 Roy-Hart (7-12) will host No. 9 Cleveland Hill (5-14) at 7 p.m. The victor will visit top seeded Wilson (17-3) on Friday.

Thursday’s Contests
Seeded No. 11 the Medina boys (6-14) will visit No. 6 Burgard (13-5) at 7 p.m. Thursday in a Section VI Class B1 game. The winner will visit No. 3 Newfane (18-2) in the quarterfinals at noon Saturday.

In Class B2, No. 8 Wilson will host No. 9 Portville at 7 p.m.

Barker, which is seeded No. 8 in Class C will host a pre-quarterfinal game at 7 p.m. against the winner of Tuesday’s opening round contest between No. 16 Brocton and No. 9 Holland.

In a Class A2 girls’ contest, No.5 Albion (6-13) will visit No. 4 Depew (13-7) at 7 p.m.

Friday’s Games
Section VI Class B2 girls contests will have No. 4 Akron hosting No. 5 Health Sciences and No. 7 Newfane visiting No. 2 East Aurora both at 7 p.m.

Saturday Quarterfinal
A Section VI Class B2 boys quarterfinal game at noon Saturday will have No. 4 Roy-Hart hosting the winner of the opening round contest between No. 5 Falconer and No. 12 JFK.

Local duo set for state wrestling tourney

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 18 February 2024 at 11:15 am

Photos by Chery Wertman – Hunter Jewell-Smith from Holley-Kendall, left, and Reece Senske from Medina will be competing in the state wrestling championships at Albany this coming Friday and Saturday.

Having successfully advanced through class and sectional competition two local wrestlers, Medina junior Reece Senske (108) and Holley-Kendall junior Hunter Jewell-Smith (285), will be competing in the Division 2 (small schools) state championships this coming Friday and Saturday at Albany.

Senske, who is 28-5 on the season, advanced by placing second at both the Section VI Class C-D Tournament and the Section VI state qualifier.

Jewell-Smith, who is 37-5, advanced by winning the Section V Class B2 Tournament and placing second at the Section V state qualifier.

Senske, who has drawn a bye in the opening round, is seeded 9th . The just released unofficial brackets  have him facing 8th seeded Jackson Moore, a junior from Sherburne-Earlville (Section III) in his first match. Moore is 23-5.

In the quarterfinals the winner will likely face top seeded Maverick Beckwith, a freshman from Norwich (Section IV) who is 25-2.

Jewell-Smith will face Jaden Tesher, a junior from Putnam Valley (Section I) who is 24-3, in the opening round.

The winner will face No. 2 seed William Wortkoetter from Wilson, a sophomore who is 23-0.

Wilson also has two other wrestlers competing as Hamza Merrick is seeded 4th at 285 with a 30-5 record and Jacob Stephenson 6th at 160 with a 42-4 record.

Niagara-Orleans League champion Newfane likewise has a trio of wrestlers in the state competition. The Panthers have Jacob Lucinski who is seeded second at 101 with a 31-3 record, Ayden Buttery who is 5th at 145 with a 37-3 record and Aidan Gillings who is 8th at 138 with a 41-6 record.

RBM ousted from league hockey playoffs

Contributed Story Posted 18 February 2024 at 10:49 am

The Roy-Hart/Barker/Medina Club Hockey team traveled to Cattaraugus Friday evening for the second of a best of three series against ELPS. It was a must-win game as RBM already trailed in the series.

However, ELPS claimed an 8-3 win to eliminate RBM from the playoffs.

The locals fell behind 4-0 after one period, but recovered somewhat in the second period on goals by Joel Harris (Barker) from Lawson Wallworth (Roy-Hart) and Luc Wagner (Medina).

ELPS  added four more goals to ice the win, although Jackson Hauser (Barker) added RBM’s final score.

RBM has qualified for the State Club tournament to be held in Jamestown on the weekend of March 1-3.

60 soccer teams compete in Albion at Ben Kirby tournament

By Tom Rivers, Editor Posted 18 February 2024 at 7:59 am

Photo by Tom Rivers

ALBION – Alison Gibson, left, of Albion and Emma Brady of Holley battle for the ball during a girls varsity game on Saturday in the Albion High School gym.

It was part of the annual Ben Kirby Memorial Tournament, an event organized by the Albion Soccer Club. Holley won this girls varsity game.

There were 60 teams in Albion for the two-day tournament, from sixth grade up to adults in an open division. Each team can have up to eight players. Games were also held in the elementary school gym.

There were 122 games played in the two days.

Natalie McCue, one of the tournament organizers, thanked the school district for use of the facilities for the tournament and the volunteers who ran the event.

The two-day indoor tournament honors Ben Kirby of Albion. He was a student at the Rochester Institute of Technology when he died in a car accident on Nov. 6, 2017. He was 21 at the time, in his senior year majoring in software development. Kirby played youth soccer for Albion and also on the school teams.

In addition to team championship honors, there will be Ben Kirby sportsmanship awards given out to some of the players.

Some of the proceeds go towards a $500 Ben Kirby scholarship given to a student nominated by one or more of the teachers in the Albion High School. Three of the scholarships are awarded each year.

Those scholarships are intended for someone who is a “good kid” who best exemplifies the characteristics of the Scout Law that Ben lived by: A Scout is Trustworthy, Loyal, Helpful, Friendly, Courteous, Kind, Obedient, Cheerful, Thrifty, Brave, Clean and Reverent.

Ben’s mother Wendy spent several hours at the tournament and baked 500 of her oatmeal chocolate chip cookies that were available at the concessions stand.

“We are so grateful that everyone remembers Ben,” Mrs. Kirby said.

Lady Rams will open sectionals at home

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 17 February 2024 at 1:20 pm

No. 8 seed Roy-Hart will host No. 9 Cleveland Hill at 7 p.m. Wednesday in the pre-quarterfinal round of the Section VI Class B2 girls basketball playoffs. The winner will visit top seeded Niagara-Orleans League champion Wilson in the quarterfinals at 7 p.m. Friday.

Albion, which is seeded No. 5 in Class A2, will visit No. 4 Depew in a quarterfinal contest at 7 p.m. Thursday.

Seeded No. 9 in Class B1, Medina will visit No. 8 Fredonia at 7 p.m. Wednesday. The winner will visit top seeded Southwestern in the quarterfinals on Friday.

Akron, which is seeded No. 4 in Class B1 will host No. 5 Health Sciences at 7 p.m. Friday.

Seeded No. 7 in Class B1, Newfane will visit No. 2 East Aurora at 7 p.m. Friday.

Purple Eagles and Mustangs will open Section VI basketball playoffs on the road

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 17 February 2024 at 12:16 pm

Albion and Medina will both open Section VI boys basketball playoff competition on the road this coming week.

Seeded No. 11 in Class A2, Albion will visit No. 6 Alden at 7 p.m. Wednesday. The winner will play at No. 3 Depew at 7 p.m. Friday.

Medina, which is seeded No. 11 in Class B1, will visit No. 6 Burgard at 7 p.m. Thursday at MST Prep in Buffalo. The winner will visit No. 3 Newfane at noon on Saturday.

Roy-Hart, which is seeded No. 4 in Class B2, will host a quarterfinal game at noon on Saturday against the winner of Thursday’s game between No. 5 Falconer and No. 12 JFK.

Barker, which is seeded No. 8 in Class C, will host a pre-quarterfinal game at 7 p.m. Thursday against the winner of Tuesday’s first round contest between No. 9 Holland and No. 16 Brocton.

Wilson, which is seeded No. 8 in Class B2, will host No. 9 Portville in a pre-quarterfinal game at 7 p.m. Thursday. The winner will visit top seeded MST Prep at noon on Saturday.

Akron is seeded No. 4 in Class B1 and will host a quarterfinal game at noon on Saturday.

Holley, Kendall and Lyndonville boys teams will open sectionals on the road

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 16 February 2024 at 5:52 pm

Holley, Kendall and Lyndonville will all open Section V boys basketball playoff competition on the road on Wednesday.

Seeded No. 12 in Class C1, Holley (4-15) will visit No. 5 Sodus (12-5) at 7 p.m.

Kendall (7-13), which is seeded No. 11 in Class C2, will visit Genesee Region League foe No. 6 Wheatland-Chili (14-6) at 7 p.m. W-C downed Kendall 58-41 during the G-R campaign.

In Class D No. 9 Lyndonville (0-19) will visit No. 8 Friendship-Scio (4-16) at 5 p.m. The winner will face top seeded Avoca-Prattsburgh (11-9) in the quarterfinals on Saturday.

Lakewomen down Mustangs to cap 12-0 N-O title season; Lady Rams defeat Bulldogs

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 15 February 2024 at 9:36 pm

Photos by Cheryl Wertman – Medina’s Tzofia Meland goes up for a rebound between the Wilson duo of Madelyn Krieger (2) and Bailey Fournier (10) during the Mustangs home court loss to the Lakewomen this evening,

Completing a 12-0 Niagara-Orleans League girls basketball championship season Wilson posted a 64-34 win over host Medina this evening.

The N-O title is the sixth in a row and the 14th in the last 15 years for the Lakewomen.

Rian Faery, Peyton McInnis and Emily Phillips each scored 12 to lead a parade of 12 point getters for Wilson which held leads of 17-6 after the first period, 31-15 at the half and 53-26 after three quarters.

Honesty Hill scored 15 and Alexa Demmer 10 to lead Medina which finishes the N-O season at 3-9.

Roy-Hart 42, Barker 26
Leading by a narrow 20-16 margin at the half, Roy-Hart used a big 15-4 third period scoring edge to open up a 35-20 advantage and key a 42-26 win over visiting Barker to close out the N-O season.

Adella Dukes took game high scoring honors with 17 for Roy-Hart as Juliana Terwilliger had 6 and Courtney Aquilina and Madison DiNieri 5.

Michayla Greene scored 9 and Hailey Dodge 7 for Barker.

Roy-Hart finishes the N-O season at 5-7 and Barker at 1-11.

Final N-O standings: Wilson 12-0, Akron 9-3, Albion 6-6, Newfane 6-6, Roy-Hart 5-7, Medina 3-9, Barker 1-11.

Medina’s Ariel Smith and Wilson’s Kylee Elia go after a loose ball.