Find us on Facebook

High school soccer, field hockey title races head into the stretch run

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 4 October 2015 at 12:00 am

Photos by Cheryl Wertman – The Kendall boys soccer squad will visit rival Holley on Saturday for the Hawks Homecoming contest. Here Holley’s Tyler Hill (22 )races for the ball with Kendall’s Nathan Warters (13) during the earlier season meeting between the teams.

It is stretch run time as area high school boys and girls soccer and field hockey squads head into the second from the last week of the regular season with title races heating up.

The Genesee Region League boys soccer competition will feature Kendall (4-2) hosting Byron-Bergen (3-3) on Tuesday and then visiting rival Holley (4-2) Saturday for the Hawks Homecoming contest.

Kendall, which nipped Holley 2-1 in their earlier meeting, is led by Jake Adams with 11 goals and Nathan Warters with 7. Gabe Mendoza leads Holley with 14 goals.

Holley is 7-3 overall and Kendall 7-4.

The G-R girls soccer Division 1 action will have undefeated (9-0) defending champion Kendall facing a busy three game week as the Lady Eagles will host Attica (3-4-1) on Monday, visit runner-up Wheatland-Chili (7-2) Friday and then visit rival Holley (2-6-2) on Saturday for the Lady Hawks Homecoming.

Now at 12-0 overall, Kendall, which blanked Holley 2-0 in their earlier meeting, is sparked offensively by Maya Rutland with 17 goals, Taylor Rutland and Coralee Freitag both with 8 and Taylor ReQua 7.

Riley Sanger has 4 goals and Lezi Milazzo 3 to pace Holley.

The Holley girls soccer squad will host rival division leading Kendall for Homecoming on Saturday. Here Holley’s Kristen Nenni (21) works to control the ball against Kendall’s Taylor ReQua (10) during the teams earlier season meeting.

In the Niagara-Orleans League boys soccer title race undefeated (8-0-0) Newfane holds a two and a half game lead over defending champion Medina/Lyndonville (5-2-1) heading into Wednesday’s key meeting between the Panthers and Mustangs at Vets Park. Newfane won the earlier season meeting by a narrow 1-0 margin in overtime. Medina/Lyndonville also visits third place Akron (5-3-0) on Saturday.

Newfane is sparked offensively by Chad Gilson with 16 goals and Trevor Moreland 10 while Medina/Lyndonville has Brian Anderson with 7, Greg Husung and Kristian Snyder 4 and Vassilios Bitsas and Colm Cooper 3.

In the N-O girls soccer title race, undefeated (10-0) defending champion Wilson holds a one game lead over rival Newfane (9-1). Wilson visits Roy-Hart (5-4-1) and Albion (5-5) travels to Newfane in key games on Tuesday.

The N-O field hockey title race is a close three-way battle with Akron at 8-0-0, Wilson 7-1-1 and defending champion Barker 6-1-1. Barker will host Wilson in a key contest on Tuesday. The teams battled to a 1-1 overtime tie earlier in the season.

Barker’s Natalie Menz and her Lady Raider teammates face a key home contest Tuesday against Wilson as both teams chase undefeated Akron in the N-O field hockey title race.

The week’s volleyball spotlight will be on a very interesting clash between undefeated league leaders as Albion hosts Notre Dame at 6:30 p.m. Monday. Albion leads the N-O league at 8-0 while Notre Dame heads the G-R Division 1 race at 9-0.

The Week’s Schedule

Monday

Boys Soccer – Newfane at Wilson, 4:30 p.m.; Batavia at Albion, Holley at Roy-Hart, 6:30 p.m.
Girls Soccer – Lyndonville at Barker, 4:40 p.m.; Attica at Kendall, 6:30 p.m.
Volleyball – Kendall at Rochester Academy Charter, 4:30 p.m.; Notre Dame at Albion, Lyndonville at Newfane, 6:30 p.m.

Tuesday

Boys Soccer – Holley at Pembroke, 4:30 p.m., Byron-Bergen at Kendall, 6:30 p.m.
Girls Soccer – Akron at Barker, CSAT at Medina, Albion at Newfane, 4:30 p.m.; Wilson at Roy-Hart, 6:30 p.m.
Field Hockey – Wilson at Barker, Akron at Newfane, 4:45 p.m.; Roy-Hart at Medina, 7 p.m.
Cross-Country – CSAT and Medina at Newfane, Barker and Albion at Wilson, Roy-Hart at Akron, 4:45 p.m.
Volleyball – Alexander at Holley, Pembroke at Kendall, Oakfield-Alabama/Elba at Lyndonville, 6:30 p.m.

Wednesday

Boys Soccer – Newfane at Medina, Akron at CSAT, 4:30 p.m.; Albion at Roy-Hart, 6:30 p.m.
Girls Soccer – Lyndonville at Notre Dame, 4:30 p.m.; Holley at Byron-Bergen, 6:30 p.m.
Volleyball – Wilson at Medina, Newfane at Akron, Allbion at Roy-Hart, 6:30 p.m.

Thursday

Girls Soccer – Barker at CSAT, Wilson at Medina, Roy-Hart at Newfane, Albion at Akron, 4:30 p.m.
Field Hockey – Barker at Newfane, Wilson at Roy-Hart, 4:45 p.m.; Kenmore at Akron, 5 p.m.
Volleyball – Notre Dame at Holley, Lyndonville at Kendall, 6:30 p.m.

Friday

Football – Depew at Medina/Lyndnville, 7:30 p.m.
Boys Soccer – Wilson Magnet at Kendall, 4:30 p.m.
Girls Soccer – Kendall at Wheatland-Chili, 6:30 p.m.
Volleyball – Roy-Hart at Medina, Albion at Akron, CSAT at Newfane, Rochester Academy Charter at Kendall, 6:30 p.m.

Saturday

Football – Albion vs. Barker/Roy-Hart, 1:30 p.m. at Barker; Oakfield-Alabama at Holley, 1:30 p.m.
Boys Soccer – Medina at Akron, Wilson at Roy-Hart, 10 a.m.; CSAT at Albion, 12 p.m.; Kendall at Holley, 4:30 p.m.
Girls Soccer – Barker at Medina, Newfane at Wilson, Albion at CSAT, Roy-Hart at Akron, 10 a.m.; Kendall at Holley, 6:30 p.m.
Volleyball – Kendall at Holley, 12 p.m.

N-O League Standings

Boys Cross-Country – Akron 2-0, Roy-Hart 2-0, Barker 1-0, Albion 1-1, Newfane 1-1, Medina 0-1, CSAT 0-2, Wilson 0-2
Girls Cross-Country – Akron 2-0, Newfane 2-0, Medina 1-0, Albion 1-1, Roy-Hart 1-1, Barker 0-1, CSAT 0-2, Wilson 0-2
Field Hockey – Akron 8-0-0, Wilson 7-1-1, Barker 6-1-1, Roy-Hart 4-5-0, Newfane 2-6-0, Kenmore 1-8-0, Medina 1-8-0
Boys Soccer – Newfane 8-0-0, Medina/Lyndonville 5-2-1, Akron 5-3-0, Wilson 4-2-1, Albion 2-5-2, Roy-Hart 1-7-0, CSAT 1-7-0
Girls Soccer – Wilson 10-0-0, Newfane 9-1-0, Akron 6-3-1, Roy-Hart 5-4-1, Albion 5-5-0, Medina 2-6-2, Barker 1-9-0, CSAT 0-10-0
Volleyball – Albion 8-0, Akron 5-1, Roy-Hart 5-2, Medina 3-4, Newfane 2-5, Wilson 2-5, CSAT 0-8

G-R League Standings

Boys Soccer – Wheatland-Chili 5-1, Holley 4-2, Kendall 4-2, Byron-Bergen/Elba 3-3, Attica 1-5, Pembroke 1-5
Girls Soccer Division 1 – Kendall 9-0-0, Wheatland-Chili 7-2-0, Byron-Bergen 6-2-1, Attica 3-4-1, Holley 2-6-2
Girls Soccer Division 2 – Alexander 6-1-2, Pembroke 2-6-3, Lyndonville 3-6-1, Oakfield-Alabama/Elba 2-7-1, Notre Dame 1-7-1
Girls Volleyball Division 1 – Notre Dame 9-0, Byron-Bergen 7-1, Alexander 4-2, Attica 4-2, Holley 1-8
Girls Volleyball Division 2 – Pembroke 5-3, Oakkfield-Alabama/Elba 4-3, Kendall 3-6, Lyndonville 2-5, Wheatland-Chili 0-9.

Football

B East Division – Alden 4-0, 5-0, Depew 3-1, 3-2, East Aurora/Holland 2-1, 3-2, Medina/Lyndonville 1-2, 3-2, Albion 0-3, 1-4, Barker/Roy-Hart 0-3, 1-4
G-R League – Attica 4-0, 4-1, Notre Dame 4-0, 4-1, Elba/Byron-Bergen 3-2, 3-2, Alexander 2-2, 3-2, Oakfield-Alabama 1-3, 2-3, Pembroke 1-4, 1-4, Holley 0-4, 0-5