Find us on Facebook

Rams cage tourney to highlight the upcoming week of local H.S. sports

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 6 December 2015 at 12:00 am

Photo by Cheryl Wertman – Lyndonville’s Zach Johnson (4) and his Tiger teammates will be competing in the Roy-Hart tournament this coming Friday and Saturday along with Holley and Tonawanda.

Three local teams – Holley, Lyndonville and Roy-Hart – will be competing in the Rams Boys Basketball Tournament on Friday and Saturday at Middleport to highlight the upcoming week of area high school sports action.

Friday’s opening round will have Holley vs. Tonawanda at 5 p.m. followed by Lyndonville vs. Roy-Hart. The consolation and championship games will be held at 3 and 5 p.m. Saturday.

Holley will open its season by hosting Pembroke in a Genesee Region League contest on Monday while Lyndonville and Roy-Hart will both be in action on Tuesday. The Rams will host Cleve Hill in a non league game while the Tigers will visit Wheatland-Chili in a G-R contest.

The Medina girls basketball squad also faces a busy start to the week as the Mustangs visit Kendall on Monday and Global Concepts on Tuesday.

Niagara-Orleans League wrestling competition gets underway on Wednesday as Medina visits rival Allbion at 6 p.m. Defending champion Newfane will then visit Wilson and Barker/Roy-hart will host Akron on Thursday.

N-O swim competition also begins on Thursday with Medina at Newfane, Roy-Hart at Albion and Barker at Akron. The Roy-Hart boys squad has won the N-O championship the last nine years in a row while the Newfane girls team is the six time defending league champions.

Week’s Schedule

Monday

Boys Basketball – Pembroke at Holley, 7 p.m.
Girls Basketball – Albion at Red Jacket, 6:30 p.m.; Medina at Kendall, Barker at Tonawanda, 7 p.m.
 

Tuesday

Boys Basketball – Medina at Nichols, Cleve Hill at Roy-Hart, 6:30 p.m.; Notre Dame at Kendall, Lyndonville at Wheatland-Chili, 7 p.m.
Girls Basketball – Medina at Global Concepts, 6:30 p.m.
Swimming – Roy-Hart at Notre Dame, 4:30 p.m.; Barker at Attica, Medina at Oakfield-Alabama, 5:30 p.m.
Wrestling – Kendall at Holley, 6 p.m.
 

Wednesday

Boys Basketball – Albion at St. Francis, Wilson at Akron, 6:30 p.m.
Girls Basketball – Holley at Pembroke, Notre Dame at Kendall, Wheatland-Chili at Lyndonville, 7 p.m.
Wrestling – Medina at Allbion, Lyndonville at Byron-Bergen, 6 p.m.
 

Thursday

Girls Basketball – Albion at Batavia, 7 p.m.
Swimming – Roy-Hart at Albion, 4 p.m.; Medina at Newfane, Barker at Akron, 4:30 p.m.
Wrestling – St. Mary’s, Lancaster at Medina, Akron at Barker/Roy-Hart, Newfane at Wilson, 6 p.m.
 

Friday

Boys Basketball – Burgard at Medina, Newfane at Akron, 6:30 p.m.; Roy-Hart Tournament (Holley vs. Tonawanda, 5:30 p.m..; Lyndonville vs. Roy-Hart, 7 p.m.)
Girls Basketball – Alexander at Holley, Lyndonville at Kendall, 7 p.m.
Wrestling – Kendall at Albion, 6 p.m.
 

Saturday

Boys Basketball – Barker at Byron-Bergen, World of Inquiry at Kendall, 1:30 p.m.; Roy-Hart Tournament, 3 and 5 p.m.