Find us on Facebook

N-O swim, basketball gets underway this week

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 9 December 2018 at 5:02 pm

Photo by Cheryl Wertman – Lyndonville’s Casey Winiecki and his Tiger teammates will host Notre Dame in a key Genesee Region League game Tuesday.

The Niagara-Orleans League swim season gets underway on Tuesday with Albion at rival Medina, Roy-Hart at Barker and Newfane at Akron.

Albion and Barker shared the boys swim championship last year while Roy-Hart and Akron shared the girls title, all at 9-1.

Roy-Hart and Albion will begin N-O boys basketball competition at Albion on Thursday while defending champion Medina opens at Barker on Friday.

The N-O girls basketball season gets underway on Tuesday with Medina hosting Wilson. Medina will also entertain Barker on Friday while Wilson visits Akron and Roy-Hart hosts Albion.

The undefeated (3-0) Lyndonville boys basketball team faces a key home Genesee Region League game on Tuesday against Notre Dame.

Medina will also host rival Albion in an N-O wrestling match on Wednesday.

Weekly Schedule
Monday
Boys Basketball: Medina at Tapestry, 6:30 p.m.
Girls Basketball: Lyndonville at Akron, 6:30 p.m.; Albion at Oakfield-Alabama, 7 p.m.

Tuesday
Boys Basketball: Kendall at Barker, 6:30 p.m.; Notre Dame at Lyndonville, Oakfield-Alabama at Holley, East Aurora at Roy-Hart, Spencerport at Albion, 7 p.m.
Girls Basketball: Wilson at Medina, 6:30 p.m.
Swimming: Albion at Medina ,4 p.m.; Newfane at Akron, Roy-Hart at Barker, 4:30 p.m.
Wrestling: Byron-Bergen at Lyndonville, Holley-Kendall at Alexander, 6 p.m.

Wednesday
Girls Basketball: Kendall at Barker, 6:30 p.m.; Lyndonville at Albion, Holley at Oakfield-Alabama, 7 p.m.
Wrestling: Albion at Medina, Wilson at Newfane, Akron at Roy-Hart/Barker, 6 p.m.

Thursday
Boys Basketball: Akron at Wilson, 6:30 p.m.; Kendall at Elba, Holley at Attica, Roy-Hart at Albion, 7 p.m.
Swimming: Roy-Hart at Albion, 4:15 p.m.; Barker at Newfane, 4:30 p.m.
Wrestling: Akron at Holley-Kendall, 6 p.m.

Friday
Boys Basketball: Medina at Barker, 7 p.m.
Girls Basketball: Barker at Medina, Wilson at Akron, 6:30 p.m.; Elba at Kendall, Attica at Holley, 7 p.m.
Swimming: Medina at Akron, 4:30 p.m.

Saturday
Wrestling: Holley-Kendall at South Seneca Duals