Find us on Facebook

N-O basketball, swim seasons set to open

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 8 December 2019 at 3:31 pm

Photo by Cheryl Wertman – Medina’s Joe Cecchini and his Mustang teammates will begin defense of their Niagara-Orleans League title at Barker on Friday.

Niagara-Orleans League boys and girls basketball and swimming competition will get underway this week.

Medina will open defense of its boys basketball title at Barker on Friday. The Mustangs, who are seeking a school record fifth straight title, return five regulars from last year’s 12-0 N-O title squad including Nate Sherman, Brian Fry, Joe Cecchini, Jarin Rhim and Tyler Chinn.

Albion will begin N-O action at Akron on Tuesday and then visit Roy-Hart on Thursday. The Purple Eagles are led by senior Deyonci Farley who was named N-O Player of the Year last year.

The Lyndonville boys will face a key Genesee Region League opener at Notre Dame on Tuesday.

N-O girls basketball competition begins on Tuesday with Medina at Barker, Roy-Hart at Albion and Akron at defending champion Wilson.

Tuesday’s N-O swim openers will have Medina at Albion, Barker at Roy-Hart and Akron at Newfane.

The week’s wrestling competition will feature the second annual Fred Large Memorial Tournament on Saturday at Lyndonville.

Weekly Schedule
Monday
Boys Basketball: South Park at Medina, 6:30 p.m.
Girls Basketball: Rochester Prep at Kendall, 6 p.m.

Tuesday
Boys Basketball: Albion at Akron, Barker at Tonawanda, 6:30 p.m.; Lyndonville at Notre Dame, Holley at Oakfield-Alabama, 7 p.m.; Roy-Hart at East Aurora, 7:30 p.m.
Girls Basketball: Medina at Barker, Akron at Wilson, 6 p.m.; Roy-Hart at Albion, 7 p.m.; Notre Dame at Lyndonville (game changed to January 6)
Swimming: Medina at Albion, Barker at Roy-Hart, Akron at Newfane, 4:30 p.m.

Wednesday
Boys Basketball: Medina at CCA, 6:30 p.m.
Girls Basketball: Oakfield-Alabama at Holley, 7 p.m.
Wrestling: Medina at Roy-Hart/Barker, Albion at Akron, Newfane at Wilson, 6 p.m.

Thursday
Boys Basketball: Wilson at Akron, 6:30 p.m.; Albion at Roy-Hart, 7 p.m.
Swimming: Albion at Roy-Hart, Newfane at Barker, 4:30 p.m.
Wrestling: Alexander at Albion, Holley-Kendall at McQuaid, 6 p.m.

Friday
Boys Basketball: Medina at Barker, 6 p.m.; Newfane at Lyndonville, Barker at Akron, 6:30 p.m.; Attica at Holley, Elba at Kendall, 7 p.m.; Roy-Hart at Salamanca, 7:30 p.m.
Girls Basketball:  Barker at Akron, 6:30 p.m.; Medina at Albion, Newfane at Roy-Hart, 7 p.m.
Swimming: Akron at Medina, 4:45 p.m.

Saturday
Girls Basketball: Elba at Kendall, 12:30 p.m.

Wrestling: Lyndonville Tournament, 9 a.m.