Find us on Facebook

Mustangs to visit Rams in key soccer test

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 29 September 2019 at 9:38 am

Photo by Cheryl Wertman  – Roy-Hart will host Medina/Lyndonville Wednesday in a key battle for the Niagara-Orleans League boys soccer lead. Here Medina/Lyndonville’s AJ Seefeldt and Roy-Hart’s Clayton Keyes battle for control of the ball during the two teams earlier season meeting at Vets Park.

First place atop the Niagara-Orleans League boys soccer standings will be on the line as Medina/Lyndonville visits Roy-Hart at 6:30 p.m. Wednesday at Gasport to highlight the upcoming week’s area high school sports schedule.

Medina/Lyndonville is currently at 6-1 and Roy-Hart 5-1 in the tight N-O title chase with Newfane close behind at 5-2. The Rams handed the Mustangs their only league loss to date by a 3-1 margin in their earlier meeting at Vets Park.

In a key N-O girls soccer game, front-running Akron (6-1) will visit Wilson (5-2) on Tuesday.

In N-O field hockey, Roy-Hart (4-2)  visits Medina (3-3-1) at 7 p.m. Tuesday as the Lady Rams look to stay in the title chase.

In Genesee Region League boys soccer, Holley (4-2-1) visits rival Kendall (3-2-2) at 6:30 p.m. Friday.

On the gridiron, Albion (3-0, 4-0) will host Olean (1-0, 2-2) at 7 p.m. Friday for Homecoming as the Purple Eagles look to lockup the B3 Division title.

Also at 7 p.m. Friday, Medina/Lyndonville/Barker  (1-2, 1-3) will host front-running Maritime/Health sciences (2-0, 3-0) in a B3 Division contest.

Weekly Schedule
Monday
Boys Soccer: Albion at Wheatland-Chili, Kendall at Roy-Hart, 6:30 p.m.
Girls Soccer: Notre Dame at Kendall, 6:30 p.m.; Roy-Hart at Lyndonville/Medina, 7 p.m.
Field Hockey: Roy-Hart at Kenmore, 6:30 p.m.
Volleyball: Notre Dame at Albion, Akron at Wilson, 6:30 p.m.
Golf: Akron at Barker, Roy-Hart at Medina, 4 p.m.

Tuesday
Girls Soccer: Albion at Newfane, Akron at Wilson, 4:30 p.m.; Barker at Roy-Hart, Byron-Bergen at Holley, 6:30 p.m.
Field Hockey: Newfane at Akron, 4:45 p.m.; Kenmore at Wilson, 5 p.m.; Roy-Hart at Medina ,7 p.m.
Volleyball: Kenmore at Notre Dame, Holley at Alexander, Pembroke at Lyndonville, 6:30 p.m.
Cross-Country: Kendall at Avon, Holley at Cal-Mum, 4:30 p.m.; Newfane at Barker, Albion at Wilson, Akron at Medina, 5 p.m.

Wednesday
Boys Soccer: Akron at Wilson, 4:30 p.m.; Medina/Lyndonville at Roy-Hart, Newfane at Albion, Kendall at Wheatland-Chili, Attica at Holley, 6:30 p.m.
Volleyball: Albion at Akron, Wilson at Roy-Hart, Medina at Newfane, 6 p.m.

Thursday
Girls Soccer: Wilson at Albion, Akron at Barker, Roy-Hart at Newfane, Wheatland-Chili vs. Lyndonville/Medina at Lyndonville, 4:30 p.m.;  Pembroke at Kendall, 6:30 p.m.
Field Hockey: Wilson at Barker, Medina at Newfane, Akron at Kenmore, Buffalo Seminary at Roy-Hart, 4:45 p.m.
Volleyball: Newfane at Albion, 6 p.m.; Holley at Kendall, Lyndonville at Notre Dame, 6:30 p.m.
Golf: N-O All-League Tournament at Willowbrook

Friday
Football: Olean at Albion, 7 p.m.; Maritime/Health Sciences at Medina/Lyndonville/Barker, 7:30 p.m.
Boys Soccer: Holley at Kendall, 6:30 p.m.
Girls Soccer: Oakfield-Alabama/Elba at Holley, 4:30 p.m.
Volleyball: Medina at Roy-Hart ,6 p.m.; Kendall at Oakfield-Alabama/Elba, 6:30 p.m.

Saturday
Football: Holley at CG Finney, 4 p.m.
Boys Soccer: O’Hara vs. Medina/Lyndonville at Lyndonville, 12 p.m.; Roy-Hart at Albion ,5 p.m.
Girls Soccer: Wilson vs. Lyndonville/Medina at Lyndonville, 10 a.m.; Roy-Hart at Albion, 7 p.m.
Volleyball: Kendall at Cal-Mum, 11:30 a.m.; Attica at Lyndonville, 2:30 p.m.

N-O Standings
Field Hockey: Barker 7-0, Akron 5-2, Roy-Hart 4-2, Medina 3-3-1, Wilson 2-4-1, Kenmore 1-5, Newfane 0-6
Golf: Medina 11-0, Wilson 9-3, Albion 8-4, Akron 6-6, Barker 4-7, Roy-Hart 1-10, Newfane 0-11
Boys Soccer: Medina/Lyndonville 6-1, Roy-Hart 5-1, Newfane 5-2, Albion 3-3, Wilson 1-6, Akron 0-7
Girls Soccer: Akron 6-1, Roy-Hart 5-1, Wilson 5-2, Albion 2-4, Newfane 1-5, Barker 0-6
Volleyball: Akron 6-0, Wilson 5-1, Roy-Hart 3-2, Albion 1-4, Medina 1-5, Newfane 1-5
Boys Cross-Country: Newfane 2-0, Akron 1-0, Barker 1-0, Medina 1-1, Roy-Hart 0-1, Wilson 0-1, Albion 0-2
Girls Cross-Country: Newfane 2-0, Akron 1-0, Barker 1-0, Medina 1-1, Roy-Hart 0-1, Wilson 0-1, Albion 0-2

G-R Standings
Boys Soccer: 5-1-1 Holley 4-2-1, Kendall 3-2-2, Wheatland-Chili 2-2-2, Attica 1-4-3, Pembroke 1-5-1.
Girls Soccer
Division I: Byron-Bergen 8-1, Wheatland-Chili 7-0, Holley 4-2, Attica 3-4, Lyndonville/Medina 0-6
Division II: Kendall 5-1, Oakfield-Alabama/Elba 4-3, Notre Dame 3-4, Alexander 1-7, Pembroke 1-8
Volleyball
Division I: Byron-Bergen 6-0, Attica 5-1, Notre Dame 3-2, Pembroke 3-3, Holley 1-5
Division II: Oakfield-Alabama/Elba 5-1, Alexander 3-2, Kendall 2-5, Wheatland-Chili 0-4, Lyndonville 0-5

Football
B2 Division: Maritime 2-0, 3-0; Iroquois 2-1, 3-1; Dunkirk 1-1, 3-1; Medina 1-2, 1-3, Maryvale 0-2, 2-2
B 3 Division: Albion 3-0, 4-0; Olean 1-0, 2-2; Lackawanna 1-1, 3-1; Depew 0-2, 2-2; Springville 0-2, 0-4
C North Division: Wilson 3-0, 4-0; Akron 2-1, 3-1; Cleve Hill 1-1, 1-2; JFK 1-1, 2-2; Silver Creek 0-2, 0-3; Roy-Hart 0-2, 0-4
8-Man Division: Oakfield-Alabama/Elba 2-0; Pembroke 2-0, CG Finney 1-0, Holley 1-0, Dundee 0-2, Frewsburg 0-2, Maple Grove 0-2