Find us on Facebook

Mustangs to host key basketball and wrestling contests this week

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 20 January 2020 at 9:55 am

Photos by Cheryl Wertman – Medina’s Joe Cecchini, left, and his Mustang teammates will host rival Albion Friday in a key Niagara-Orleans League basketball game. Medina’s Noah Skinner, at right, and his Mustang teammates will host the annual Gary Gross Memorial Wrestling Tournament on Saturday.

Looking to avenge an early season loss, Medina will host front-running rival Albion in a key Niagara-Orleans League boys basketball game on Friday.

Albion, which rallied to trim Medina 70-66 in the earlier meeting at Albion, sits atop the N-O standings at 7-0. The Purple Eagles  hold a game and a half lead over Newfane (5-1).  Currently at 3-4, defending champion Medina needs a win to regain the .500 mark in N-O action.

On Saturday, Medina will host the annual Gary Gross Memorial Wrestling Tournament.

The tournament, which is named in honor of Medina Coach Eric Gross’ father who was a long time supporter of the Mustangs wrestling program, will be the largest to date with some 17 teams expected to compete.

In girls basketball action, Lyndonville will host Holley on Wednesday and Medina will host Albion on Thursday.

Weekly Schedule
Tuesday
Boys Basketball: Kenmore East at Medina, Lyndonville at Akron, 6:30 p.m.; Barker at Byron-Bergen, Holley at Notre Dame, 7 p.m.
Girls Basketball: Medina at CSAT, Roy-Hart at Buffalo Arts, 6:30 p.m.

Wednesday
Girls Basketball: Holley at Lyndonville, 7 p.m.
Wrestling: Holley-Kendall at Roy-Hart/Barker, 6 p.m

Thursday
Boys Basketball: Lyndonville at Oakfield-Alabama, Kendall at Attica, 7 p.m.
Girls Basketball: Akron at Barker, 6 p.m.; Roy-Hart at Newfane, Albion at Medina, 6:30 p.m.
Swimming: Newfane at Albion, Akron at Barker, Medina at Roy-Hart, 4:30 p.m.
Wrestling: Wilson at Lyndonville, 6 p.m.

Friday
Boys Basketball: Albion at Medina, Barker at Akron, 6:30 p.m.; Newfane at Roy-Hart, 7 p.m.
Girls Basketball: Oakfield-Alabama at Lyndonville, Attica at Kendall, Barker at Holley, 7 p.m.
Wrestling: Alexander at Holley-Kendall, Lyndonville at Akron, 6 p.m.

Saturday
Wrestling: Medina’s Gary Gross Memorial Tournament, 9 a.m.
Swimming: Albion at Akron, Medina at Barker, Newfane at Roy-Hart, 10 a.m.

N-O Standings
Boys Basketball: Albion 7-0, Newfane 5-1, Akron 3-3, Wilson 3-3, Medina 3-4, Roy-Hart 2-5, Barker 0-7
Girls Basketball: Wilson 7-0, Newfane 5-1, Albion 5-2, Roy-Hart 3-4, Akron 2-5, Barker 2-5, Medina 0-7
Boys Swimming: Roy-Hart 8-0, Albion 5-2-1, Medina 5-2-1, Newfane 3-5, Barker 2-6, Akron 0-8
Girls Swimming: Roy-Hart 8-0, Akron 6-2, Newfane 5-3, Medina 3-5, Albion 2-6, Barker 0-8

G-R Standings
Boys Basketball
Division 1: Byron-Bergen 6-1, Oakfield-Albama 6-2, Attica 3-4, Pembroke 3-4, Alexander 2-5, Holley 1-7
Division 2: Elba 6-1, Lyndonville 5-2, Notre Dame 4-2, Wheatland-Chili 1-4, Kendall 1-6
Girls Basketball
Division 1: Byron-Bergen 6-1, Pembroke 6-1, Oakfield-Alabama 5-3, Alexander 3-4, Attica 1-6, Holley 0-8
Division 2: Elba 6-1, Wheatland-Chili 5-2, Notre Dame 4-3, Lyndonville 2-5, Kendall 1-5