Find us on Facebook

Mustangs, Rams to meet for N-O soccer title

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 14 October 2019 at 4:57 pm

Photo by Cheryl Wertman – Medina/Lyndonville’s Hunter Heil , shown here flipping the ball into play, and his Mustang teammates will face Roy-Hart on Tuesday evening at Gasport for the Niagara-Orleans League boys soccer championship.

In a schedule makers dream league finale, Medina/Lyndonville will take on Roy-Hart at 6:30 p.m. Tuesday at Gasport for the Niagara-Orleans boys soccer championship.

The Mustangs and Rams bring identical 8-1 N-O records into the contest. The Rams won the earlier season meeting at Vets Park by a 3-1 margin.

The Mustangs are seeking their first N-O title since 2014 and the Rams their first since 2000.

On the gridiron, Albion will host rival Medina/Lyndonville/Barker at 7 p.m. Friday in the regular season finale. On Saturday, Holley will host Pembroke at 1:30 p.m. in an 8 Man Division contest.

Weekly Schedule
Tuesday
Boys Soccer: Medina/Lyndonville at Roy-Hart, Albion at Livonia, 6:30 p.m.
Girls Soccer: Wheatland-Chili at Holley, 6:30 p.m.
Field Hockey: Newfane at Barker, Medina at Akron, Roy-Hart at Wilson, 4:45 p.m.
Cross-Country: Roy-Hart and Medina at Barker, Newfane and Wilson at Akron, 5 p.m.
Volleyball: Albion at Medina, Newfane at Wilson Roy-Hart at Akron, 6 p.m.; Kendall at Lyndonville, Holley at Alexander, 6:30 p.m.

Wednesday
Boys Soccer: Medina/Lyndonville at Cal-Mum, 6 p.m.; Holley at Alden, 7 p.m.
Girls Soccer: Lyndonville/Medina at Kendall, 6:30 p.m.
Volleyball: Kendall at Medina, 6 p.m.

Thursday
Boys Soccer: Northstar at Kendall, 6 p.m.; Byron-Bergen at Albion, 6:30 p.m.
Girls Soccer: Albion vs. Keshequa, 7 p.m. at GCC
Field Hockey: Barker at Roy-Hart, 4:45; Kenmore at Newfane, 5 p.m.; Wilson at Medina, 7 p.m.
Volleyball: Notre Dame at Holley, Lyndonville at Alexander, Albion at Kendall, 6:30 p.m.

Friday
Football: Medina/Lyndonville/Barker at Albion, Akron at Roy-Hart, 7 p.m.
Boys Soccer: Medina/Lyndonville at Pembroke, Holley at Wheatland-Chili, 6:30 p.m.
Girls Soccer: Byron-Bergen at Kendall, 5 p.m.; Lyndonville/Medina at Notre Dame, 6 p.m.; Attica at Holley, 6:30 p.m.
Volleyball: Holley at Lyndonville, 6:30 p.m.

Saturday
Football: Pembroke at Holley, 1:30 p.m.

N-O Standings
Field Hockey: Barker 10-0, Akron 7-3-1, Medina 6-3-1, Roy-Hart 6-3-1, Wilson 4-5-1, Kenmore 1-10, Newfane 0-10
Golf (Final): Medina 30 points, Wilson 25, Albion 21, Akron 14.5, Barker 10.5, Newfane 6, Roy-Hart 5
Boys Soccer: Medina/Lyndonville 8-1, Roy-Hart 8-1, Newfane 5-3-2, Albion 3-6-1, Wilson 3-6-1, Akron 0-10
Girls Soccer: (Final) Akron 9-1, Roy-Hart 7-2-1, Wilson 5-3-2, Albion 4-5-1, Newfane 2-6-2, Barker 0-10
Volleyball: Akron 8-1, Wilson 8-1, Roy-Hart 6-3, Albion 2-7, Newfane 2-7, Medina 1-8

G-R Standings
Boys Soccer: Byron-Bergen/Elba 8-1-1, Holley 6-2-1, Wheatland-Chili 3-3-2, Kendall 3-4-2, Attica 1-6-3, Pembroke 1-6-1
Girls Soccer
Division I: Wheatland-Chili 11-1, Byron-Bergen 10-1-1, Holley 6-3, Attica 3-9, Lyndonville/Medina 1-8-1
Division II: Kendall 9-2, Oakfield-Alabama/Elba 7-4-1, Notre Dame 4-7, Pembroke 2-9, Alexander 1-10-1
Volleyball
Division I: Byron-Bergen 10-0, Attica 8-1, Notre Dame 8-3, Pembroke 6-5, Holley 2-7
Division II: Oakfield-Alabama/Elba 9-2, Alexander 4-5, Kendall 3-9, Lyndonville 2-9, Wheatland-Chili 0-11

Football
B2 Division: Maritime 4-0, 5-1; Iroquois 3-1, 5-1; Dunkirk 2-2, 4-2; Medina/Lyndonville/Barker 1-3, 2-4; Maryvale 0-4, 2-4
B3 Division: Albion 4-0, 5-1; Olean 2-1, 3-3; Depew 2-2, 4-2; Lackawanna 1-2, 3-3; Springville 0-4, 0-6
C North Division: Wilson 5-0, 6-0; JFK 3-1, 4-2; Akron 2-2, 3-3; Silver Creek 2-3, 2-4; Cleve Hill 1-3, 1-5; Roy-Hart 0-4, 0-6
8 Man Division: Oakfield-Alabama/Elba 4-0, Holley 2-1, Pembroke 2-1, Maple Grove 2-2, Finney 1-2,  Frewsburg 1-3, Dundee 0-3