Find us on Facebook

Mustangs and Tigers face key league tests

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 15 December 2019 at 6:02 pm

Photo by Cheryl Wertman – Lyndonville’s Russell Stephens and Medina’s Christian Drisdom and their Tiger and Mustang teammates will both face key league contests this coming week.

Defending champion Medina will face a key first full week of Niagara-Orleans League boys basketball competition as the Mustangs visit rival Albion on Tuesday and then host Newfane on Friday.

Albion, which is off to a 2-0 start in the league (4-1 overall), returns a veteran lineup including last year’s N-O Player of the Year Deyonci Farley along with Liam Ward, Kevin Hillman, Michael DiCureia and Xavier Cornick.

Over the past three years Newfane has been Medina’s closest challenger for the league title. The Panthers finished second to Medina in the N-O title race in both 2017 and 2019 and shared the crown with the Mustangs in 2018.

Defending Genesee Region League Division 2 champion Lyndonville likewise faces a key divisional contest at Elba on Wednesday.

Weekly Schedule
Monday
Boys Basketball: Rochester Academy at Kendall, 6 p.m.; Pembroke at Holley, 7 .m.
Girls Basketball: Notre Dame at Albion, Holley at Barker, 7 p.m.

Tuesday
Boys Basketball: Roy-Hart at Newfane, 6:30 p.m.; Medina at Albion, Akron at Barker, 7 p.m.
Girls Basketball: Medina at Nardin, 6:30 p.m.; Elba at Lyndonville, Wheatland-Chili at Kendall, 7 p.m.
Swimming: Albion at Barker, Roy-Hart at Akron, Medina at Newfane, 4:30 p.m.
Wrestling: Lyndonville at Byron-Bergen, 6 p.m.

Wednesday
Boys Basketball: Lyndonville at Elba, Holley at Byron-Bergen, Kendall at Wheatland-Chili, Cleve Hill at Roy-Hart, 7 p.m.
Wrestling: Roy-Hart/Barker at Albion, Newfane at Medina, Akron at Wilson, Alexander at Holley/Kendall, 6 p.m.

Thursday
Girls Basketball: Wilson at Barker, 6 p.m.; Medina at Newfane, 6:30 p.m.; Akron at Albion, Lyndonville at Wheatland-Chili, Holley at Pembroke, Kendall at Notre Dame, 7 p.m.
Swimming: Albion at Newfane, Barker at Akron, Roy-Hart at Medina, 4:30 p.m.
Wrestling: Albion at Byron-Bergen, 6 p.m.

Friday
Boys Basketball: Barker at Wilson, 6 p.m.; Newfane at Medina, 6:30 p.m.; Wheatland-Chili at Lyndonville, Kendall at Notre Dame, 7 p.m.

Saturday
Wrestling: Lyndonville at NCCC Tourney; Holley-Kendall at South Seneca Tourney

N-O Standings
Boys Basketball: Albion 2-0, Medina 1-0, Newfane 0-0, Wilson 0-0, Akron 0-1, Barker 0-1, Roy-Hart 0-1
Girls Basketball: Albion 2-0, Newfane 1-0, Wilson 1-0, Akron 1-1, Barker 1-1,  Medina 0-2, Roy-Hart 0-2
Boys Swimming: Roy-Hart 2-0, Medina 1-0-1, Barker 1-1, Newfane 1-1, Albion 0-1-1, Akron 0-2
Girls Swimming: Akron 2-0, Roy-Hart 2-0, Medina 1-1, Newfane 1-1, Albion 0-2, Barker 0-2
Wrestling: Albion 2-0: Newfane 2-0, Akron 1-1, Roy-Hart 1-1, Medina 0-2, Wilson 0-2