Find us on Facebook

Mustang cagers facing busy week

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 16 December 2018 at 9:13 am

Photo by Cheryl Wertman – Medina’s Jarin Rhim and Albion’s Michael DiCureia and their Mustang and Purple Eagle teammates will meet in a key early season Niagara-Orleans League game on Thursday at Medina.

Medina is facing a busy pre Christmas week schedule of three games in four days.

The Mustangs will host Elba on Monday and CCA on Tuesday in non league games and then entertain rival Albion Thursday  in a key early season Niagara-Orleans League contest.

The Lyndonville boys likewise face a key week as the undefeated (2-0, 4-0) Tigers visit Wheatland-Chili Monday and then host unbeaten (3-0) Elba in a big early season Genesee Region League Division II game on Wedneday.

In girls basketball, Albion will host rival Medina on Thursday.

Weekly Schedule
Monday
Boys Basketball: Elba at Medina, 6:30 p.m.; Lima Christian at Holley, Lyndonville at Wheatland-Chili, 7 p.m.

Tuesday
Boys Basketball: CCA at Medina, Notre Dame at Barker, 6:30 p.m.
Girls Basketball: Depew at Roy-Hart, 6:30 p.m.; Lyndonville at Elba, Kendall at Wheatland-Chili, Holley at Byron-Bergen, LeRoy at Albion, 7 p.m.
Swimming: Barker at Albion, Akron at Roy-Hart, Newfane ar Medina, 4:30 p.m.
Wrestling: McQuaid vs.Holley-Kendall, 6 p.m. at Kendall

Wednesday
Boys Basketball: Albion at Burgard, 6 p.m.; Elba at Lyndonville, Wheatland-Chili at Kendall, Byron-Bergen at Holley, 7 p.m.
Wrestling: Roy-Hart/Barker at Albion, 5 p.m.; Medina at Wilson, Newfane at Akron, 6 p.m.

Thursday
Boys Basketball: Albion at Medina, 6:30 p.m.
Girls Basketball: Akron at Barker, 6:30 p.m.; Medina at Albion, Wheatland-Chili at Lyndonville, Notre Dame at Kendall, Pembroke at Holley, 7 p.m.
Swimming: Medina at Roy-Hart, 4:30 p.m.; Akron at Barker, 4:45 p.m.

Friday
Boys Basketball: Newfane at Roy-Hart, 7 p.m.
Girls Basketball: Roy-Hart at Newfane, 6:30 p.m.
Swimming: Newfane at Albion, 5 p.m.
Wrestling: Roy-Hart/Barker at Holley-Kendall; Byron-Bergen at Albion 6 p.m.

N-O Standings
Boys Basketball: Albion 1-0, Medina 1-0, Wilson 1-0, Newfane 0-0, Akron 0-1, Roy-Hart 0-1, Barker 0-2
Girls Basketball: Wilson 2-0, Albion 1-0, Medina 1-1, Newfane 0-0, Akron 0-1, Barker 0-1, Roy-Hart 0-1
Boys Swimming: Albion 2-0, Akron 1-1-, Barker 1-1, Medina 1-1, Roy-Hart 1-1, Newfane 0-2
Girls Swimming: Akron 2-0, Roy-Hart 2-0, Medina 1-1, Newfane 1-1, Albion 0-2, Barker 0-2
Wrestling: Akron 3-0, Newfane 3-0, Albion 2-1, Wilson 1-2, Medina 0-3, Roy-Hart/Barker 0-3

G-R Standings
Boys Basketball
Division I: Attica 3-0, Alexander 3-0, Oakfield-Alabama 2-2, Pembroke 2-2, Byron-Bergen, 0-3, Holley 0-3
Division II: Elba 3-0, Lyndonville 2-0, Notre Dame 2-2, Wheatland-Chili 0-2, Kendall 0-3
Girls Basketball
Division I: Alexander 3-0, Oakfield-Alabama 2-0, Pembroke 2-1, Attica 1-1, Holley 1-2, Byron-Bergen 0-3
Division II: Elba 3-0, Notre Dame 1-1, Lyndonville 0-1, Kendall 0-2, Wheatland-Chili 0-2