Find us on Facebook

Logjam for playoff spots in B North Division

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 6 October 2013 at 12:00 am

Photo by Cheryl Wertman – KEY TEST UP COMING: Running back Trey Hart as his Albion teammates will face at key contest at Lew-Port on Friday night as the Purple Eagles battle to stay in the race for a sectional playoff berth.

With just two weeks remaining in the regular season a real logjam is developing for the final two B North Division Section VI Class B football playoff spots.

Currently the undefeated front-running duo of Burgard (5-0) and Cheektowaga (4-0) have virtually locked up the top two berths. The Bulldogs and Warriors will collide this Saturday in a key contest that will determine the division champion.

However, the battle for the final two spots is a tight four-way battle between Albion, Medina, Lew-Port and Bennett, all at 2-2. That logjam will certainly be broken up quite a bit this coming weekend as Albion visits Lew-Port on Friday and Medina faces Bennett at All High Stadium in Buffalo on Saturday afternoon. Lew-Port also picked up an important possible tie-breaking advantage this past weekend by upending Medina 31-30.

The very tight Niagara-Orleans League girls soccer title race has a key contest Tuesday as front-running Wilson (9-0-1) visits Akron (9-1-0). Wilson won the earlier season meeting 3-1.

In N-O boys soccer, undefeated (9-0) Akron can lock up outright possession of a sixth title in the last seven years with a win at Wilson on Wednesday.

In N-O volleyball, undefeated (9-0) Albion will look to lock up the title with road wins at Medina on Wednesday and Roy-Hart on Friday.

Here’s this week’s schedule followed by a list of the league standings.

Monday
Boys Soccer: Albion at Wilson, 4:30 p.m.; Holley at Attica, 4:30 p.m.; Batavia at Kendall, 5 p.m.
Girls Soccer: Medina at Alden, 4:30 p.m.
Volleyball: Medina at Lyndonville, JV 5 p.m.

Tuesday
Girls Soccer: CSAT at Medina, 4:30 p.m.; Elba at Lyndonville, 4:30 p.m.; Wilson at Akron, 4:30 p.m., Barker at Newfane, 4:30 p.m.; Byron-Bergen at Holley, 6:30 p.m.; Kendall at Pembroke, 6:30 p.m.; Roy-Hart at Albion, 6:30 p.m.
Volleyball: Kendall at Wheatland-Chil, JV 5 p.m.
Field Hockey: Medina at Roy-Hart, 4:30 p.m.; Barker at Akron, 4:30 p.m.; Kenmore at Newfane, 5 p.m.
Cross-Country: Medina and Newfane at Akron, CSAT and Wilson at Barker, Roy-Hart at Albion, 4:45 p.m.

Wednesday
Boys Soccer: Medina at CSAT, 4:30 p.m.; Akron at Wilson, 4:30 p.m.; Holley at Roy-Hart, 6:30 p.m.; Attica at Kendall, 6:30 p.m.
Field Hockey: Roy-Hart at Sacred Heart, 4:30 p.m.
Volleyball: Albion at Medina, Akron at Wilson, Roy-Hart at Newfane, JV 5 p.m.

Thursday
Girls Soccer: Medina at Wilson, 4:30 p.m.; Lyndonville at Notre Dame, 4:30 p.m.; Roy-Hart at CSAT, 4:30 p.m.; Barker at Akron, 4:30 p.m.; Alexander at Kendall, 6:30 p.m.; Newfane at Albion, 6:30 p.m.
Field Hockey: Medina at Newfane, Wilson at Barker, Roy-Hart at Akron, 4:30 p.m.
Volleyball: Holley at Lyndonville, Pavilion at Kendall, JV 5 p.m.

Friday
Football: Albion at Lew-Port, Barker/Roy-Hart at Wilson, Holley at Pembroke, 7 p.m.
Boys Soccer: Holley at Medina, 4:30 p.m.; CSAT at Roy-Hart, 6:30 p.m.
Volleyball: Albion at Roy-Hart, CSAT at Wilson, Newfane at Akron, Webster Christian at Kendall, JV 5 p.m.

Saturday
Football: Medina at Bennett, 2 p.m. at All High Stadium
Boys Soccer: Albion at Newfane, 10 a.m.; East Rochester at Kendall, 1 p.m.
Girls Soccer: Barker at Lyndonville, 10 a.m.; Albion at Kendall, 11 a.m.

Standings

B-North Football Division: Burgard 5-0, 5-0; Cheektowaga 4-0, 4-1; Albion 2-2, 3-2; Medina 2-2, 3-2; Lew-Port 2-2, 3-2; Bennett 2-2, 2-3; Amherst 1-3, 1-4; Maryvale 1-3, 1-4; Barker/Roy-Hart 0-5, 0-5.

Genesee Region League Football: Notre Dame 5-0, 5-0; Alexander 3-1, 4-1; Attica 3-1, 4-1; Oakfield-Alabama 2-2, 3-2; Elba/Byron-Bergen 2-3, 2-3; Pembroke 0-4, 1-4; Holley 0-4, 0-5.

N-O Boys Cross-Country: Akron 4-0, Barker 4-0, Newfane 2-1, Albion 2-2, Medina 1-2, Roy-Hart 1-3, CSAT 0-3, Wilson 0-3.

N-O Girls Cross-Country: Akron 4-0, Newfane 3-0, Barker 3-1, CSAT 1-2, Wilson 1-2, Albion 1-3, Roy-Hart 1-3; Medina 0-3.

N-O Field Hockey: Barker 7-0, Kenmore 7-1, Akron 5-2, Wilson 4-4, Newfane 3-5, Medina 1-7, Roy-Hart 0-8.

N-O Golf (Final Standings): Barker 13-0-1 (34 points), Newfane 9-5 (24), Akron 8-2-4 (24), Wilson 9-4-1 (21.5), Medina 5-7-2 (15.5), Albion 5-8-1 (11), Roy-Hart 2-9-3 (7), CSAT 0-14 (0).

N-O Boys Soccer: Akron 9-0-0, Newfane 6-2-1, Medina/Lyndonville 5-2-2, Roy-Hart 3-5-1, Albion 2-6-1, CSAT 2-7-0, Wilson 1-6-1.

G-R Boys Soccer: Kendall 6-0-0, Wheatland-Chili 4-1-1, Byron-Bergen 4-2-1, Holley 3-3-1, Attica 2-5-0, Pembroke 0-7-1.

N-O Girls Soccer: Wilson 9-0-1, Akron 9-1-0, Albion 7-3-0, Newfane 6-3-1, Roy-Hart 4-6-0, Medina 3-7-0, CSAT 1-9-0, Barker 0-10-0.

G-R Girls Soccer: Byron-Bergen 7-0-2, Kendall 7-1-2, Attica 7-3-1, Alexander 6-2-2, Holley 5-2-4, Wheatland-Chili 5-2-2, Pembroke 4-6-1, Lyndonville 3-8-0, Notre Dame 2-7-1, Oakfield-Alabama 2-7-1, Elba 0-10-0.

N-O Volleyball: Albion 9-0, Roy-Hart 8-2, Wilson 6-3, Newfane 5-4, Medina 4-6, Akron 1-8, CSAT 0-10.

G-R Division 2 Volleyball: Kendall 6-5, Wheatland-Chili 3-6, Oakfield-Alabama 2-7, Lyndonville 2-8, Holley 0-12.