Find us on Facebook

Local soccer matchups will highlight the upcoming high school sports week

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 21 September 2014 at 12:00 am

Photo by Cheryl Wertman – Holley’s Justin Parker (2) and Joe DeFelice (5) will host Medina/Lyndonville on Monday evening to open a busy week which for the Hawks also includes a game at rival Kendall on Saturday.

High school soccer action this coming week will be highlighted by a series of key local matchups.

The Holley boys squad will host Medina/Lyndonville on Monday and then travel to Kendall on Saturday.

Medina/Lyndonville will also host Roy-Hart on Tuesday in a key Niagara-Orleans League contest while Kendall also faces key Genesee Region League home games against Attica on Monday and Wheatland-Chili on Wednesday.

Medina/Lyndonville is currently tied with defending champion Akron for first place at 3-1 as Roy-Hart, Newfane and Wilson are all just a half game off the pace at 3-2 in the tight five-way title battle.

The key girls contests will have Holley at Lyndonville on Tuesday and at Kendall on Saturday as well as Albion at Medina on Wednesday.

First place in the N-O field hockey standings will be on the line Tuesday as defending champion Barker hosts Akron in a clash of 4-0 teams.

On the gridiron, Medina will host Burgard in a key B North Division game on Friday. The Mustangs at 1-1 are in need of a win against the 2-0 Bulldogs in the race for a sectional playoff berth.

Barker/Roy-Hart also hosts Newfane in a B North contest while Albion entertains Eden in an interdivisional game on Friday. Holley will travel to Alexander on Saturday in G-R action.

The week’s scheule is as follows:

Monday

Golf – Albion at Akron, Roy-Hart at Newfane, Barker at Medina, Wilson at CSAT, 4 p.m.
Boys Soccer – CSAT at Albion, 4:30 p.m.; Attica at Kendall, Medina at Holley, 6:30 p.m.
Girls Soccer – Akron at CSAT, 4:30 p.m.; Albion at Alexander, 6:30 p.m.
Volleyball – Cheektowaga at Albion, Medina at Newfane, Roy-Hart at Akron, CSAT at Wilson, Attica at Lyndonville, Alexander at Holley, Notre Dame at Kendall, 6:30 p.m.

Tuesday

Field Hockey – Roy-Hart at Kenmore, Akron at Barker, Newfane at Medina, 4:45 p.m.
Boys Soccer – Wilson at CSAT, Newfane at Akron, 4:30 p.m.; Roy-Hart at Medina, 7 p.m.
Girls Soccer – Holley at Lyndonville, 4:30 p.m.; Kendall at Oakfield-Alabama, 6:30 p.m.
Cross-Country – Barker and Medina at Roy-Hart, CSAT and Newfane at Wilson, Akron at Albion, 4:45 p.m.

Wednesday

Golf – Roy-Hart at Barker, Wilson at Albion, CSAT at Akron, Newfane at Medina ,4 p.m.
Boys Soccer – Holley at Geneseo, Wheatland-Chili at Kendall, 6:30 p.m.
Girls Soccer – Albion at Medina, Wilson at Barker, Akron at Newfane, 4:30 p.m.; CSAT at Roy-Hart, 6:30 p.m.
Volleyball – Wilson at Albion, Newfane at Roy-Hart, Akron at CSAT, Notre Dame at Lyndonville, Holley at Kendall, 6:30 p.m.

Thursday

Field Hockey – Akron at Wilson, Medina at Barker, Buffalo Seminary at Roy-Hart,4:45 p.m.; Kenmore at Newfane, 5 p.m.
Girls Soccer – Notre Dame at Kendall, Lyndonville at Alexander, 4:30 p.m.
Volleyball – Kendall at Webster Christian, 4:30 p.m.

Friday

Football – Eden at Albion, Newfane vs. Barker/Roy-Hart at Middleport, 7 p.m.; Burgard at Medina, 7:30 p.m.
Golf – Akron at Newfane, Medina at CSAT, Barker at Wilson, Albion at Roy-Hart, 4 p.m.
Boys Soccer – Albion at Newfane, CSAT at Medina, Akron at Wilson, 4:30 p.m.
Girls Soccer – Medina at Roy-Hart, 6:30 p.m.
Volleyball – Albion at CSAT, Akron at Medina, Roy-Hart at Wilson, RCMC at Lyndonville, 6:30 p.m.

Saturday

Football– Holley at Alexander, 1:30 p.m.
Boys Soccer – Holley at Kendall, 5 p.m.
Girls Soccer – Barker at Albion, Akron at Wilson, Newfane at CSAT, 10 a.m.; Holley at Kendall, 3 p.m.
Volleyball – Pavilion at Kendall, 1:30 p.m.

N-O Standings

Field Hockey: Barker 4-0, Akron 4-0, Wilson 3-1, Newfane 1-2, Kenmore 1-3, Roy-Hart 1-4, Medina 0-4.

Golf: Wilson 10-0-0, Medina 8-2-0, Akron 6-3-1, Barker 6-3-1, Newfane 4-6-0, Roy-Hart 3-7-0, Albion 1-9-0, CSAT 1-9-0

Boys Soccer: Medina/Lyndonville 3-1, Akron 3-1, Newfane 3-2, Roy-Hart 3-2, Wilson 3-2, Albion 1-4, CSAT 0-3

Girls Soccer: Wilson 6-0-0, Newfane 5-1-0, Akron 4-1-0, Albion 3-3-0, Medina 2-3-1, CSAT 1-4-0, Roy-Hart 1-5-0, Barker 0-5-1

Volleyball: Albion 4-0, Newfane 3-1, Medina 3-1, Roy-Hart 1-2, Wilson 1-2, Akron 0-3, CSAT 0-3

G-R Standings

Boys Soccer: Kendall 3-0-0, Wheatland-Chili 3-1-0, Byron-Bergen/Elba 2-1-1, Holley 2-1-1, Attica 0-2-0, Pembroke 0-4-0

Girls Soccer Division 1: Kendall 5-0-0, Attica 5-1-1, Byron-Bergen 4-1-1, Holley 2-3-1, Alexander 2-4-0, Pembroke 1-5-2

Girls Soccer Division 2: Wheatland-Chili 4-0, Notre Dame 2-2-1, Lyndonvlle 2-4-0, Elba 14-0, Oakfield-Alabama 1-5-0

Volleyball Division I: Notre Dame 5-0, Byron-Bergen 5-1, Attica 3-2, Pembroke 2-3, Holley 1-6

Volleyball Division 2: Alexander 5-1, Lyndonville 4-2, Oakfield-Alabama 2-3, Wheatland-Chili 1-3, Kendall 0-6

Football: Attica 3-0, 3-0; Oakfield-Alabama 2-0, 2-1; Elba/Byron-Bergen 2-1, 2-1; Alexander 1-1, 1-2; Notre Dame 1-2, 1-2; Hlley 0-2, 0-3; Pembroke 0-3, 0-3

Section VI Football Federation

B North Division: Bennett 2-0, 3-0; Burgard 2-0, 3-0; Albion 2-1, 2-1; Lew-Port 2-1, 2-1; Medina 1-1, 2-1; Barker/Roy-Hart 0-3, 0-3; Newfane 0-3, 0-3