Find us on Facebook

Local cage matchups will highlight week

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 4 December 2016 at 6:09 pm
120416_cw_weekly-schedule

Photos by Cheryl Wertman – Medina’s Emily Kams, left, and Lyndonville’s Aubrey Lewis, right, and their teammates will host local foes early this week as the Mustangs entertain Holley and the Lady Tigers will host Kendall.

Holley will visit Medina on Monday and Lyndonville will host Kendall Wednesday to highlight the upcoming week of local girls basketball competition.

Medina is 2-0 on the young season while Kendall is 1-1 and Lyndonville and Holley 0-2.

In local boys basketball matchups, Lyndonville will host Roy-Hart on Tuesday and Holley will visit Roy-Hart on Friday in the opening round of the Rams Tournament.

The contest with R-H will be Lyndonville’s season opener while Holley will visit Alexander Monday in a season opening Genesee Region League game.

The season’s first Niagara-Orleans League boys basketball game will have Barker hosting Akron on Tuesday. Barker is 2-0 to date against non league foes.

N-O wrestling competition begins Wednesday with defending champion Newfane at Albion, Akron at Medina and Wilson at Barker/Roy-Hart.
Week’s Schedule
Monday
Boys Basketball: Alexander ar Holley, 7 p.m.
Girls Basketball: Alden at Roy-Hart, Tonawanda at Barker, Lyndonville at Akron, 6:30 p.m.; Holley at Medina, 7 p.m.

Tuesday
Boys Basketball: Medina at Tapestry, 6 p.m.; Akron at Barker, 6:30 p.m.; Roy-Hart at Lyndonville, 7 p.m.
Girls Basketball: Batavia at Albion, 7 p.m.
Swimming: Medina at Notre Dame, 4:30 p.m.; Albion at Wheatland-Chili, Barker at Byron-Bergen, Roy-Hart at Alexander, 5:30 p.m.
Wrestling: Byron-Bergen at Lyndonville, 6 p.m.

Wednesday
Girls Basketball: Kendall at Lyndonville, Holley at Alexander, 7 p.m.
Wrestling: Akron at Medina, Wilson at Barker/Roy-Hart, Newfane at Albion, Brighton at Holley, 6 p.m.

Thursday
Swimming: Notre Dame at Roy-Hart, 4:30 p.m.
Wrestling: North Tonawanda at Medina ,6 p.m.

Friday
Boys Basketball: Burgard at Medina, Notre Dame at Barker, 6:30 p.m.; Akron at Lyndonville, Maryvale at Albion, Holley at Roy-Hart (Roy-Hart Tournament), 7 p.m.
Girls Basketball: Rochester Academy Charter at Kendall, 5:15 p.m.; Lyndonville at Notre Dame, Holley at Oakfield-Alabama, 7 p.m.

Swimming: Oakfield-Alabama at Medina, 4:30 p.m.

Saturday
Boys Basketball: Roy-Hart Tournament
Swimming: Albion at Spencerport, 11 a.m.
Wrestling: Lyndonville at Churchville-Chili Tournament, Holley at Springville Duals, Medina at Batavia Tournament, Albion and Barker/Roy-Hart at Depew Duals.