Find us on Facebook

League title races start to take shape

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 15 September 2013 at 12:00 am

Photo by Cheryl Wertman – Medina wide receiver Drake Grabowski (84), shown here scoring a touchdown during Friday’s win over Maryvale, and his Mustang teammates will host Akron this Friday. Albion will travel to Cheektowaga Friday.

It’s only the start of week three but local high school fall sports league title races are already shaping up.

In the B-North football division Medina and Burgard are deadlocked for the top spot at 2-0. The Mustangs will host Akron Friday in an interdivisional game while Burgard visits Lew-Port (1-0, 2-0).

Barker and Kenmore share the Niagara-Orleans League field hockey lead at 2-0 heading into Thursday’s key meeting for the top spot.

On the links, undefeated (6-0) Barker holds a two match lead over Akron and Wilson, both at 4-2 while Albion and Medina are deadlocked for third at 3-3.

The tightest race is in the N-O girls soccer battle where undefeated (4-0) Wilson has Albion, Akron and Newfane all right behind at 3-1. Albion visits Newfane Monday in a key contest.

The N-O boys soccer race has Akron at 4-0 with Medina and Newfane both at 2-1. The Mustangs will visit the Tigers in a key contest Saturday.

First place in the N-O volleyball race will be on the line Thursday as 4-0 Roy-Hart faces 3-0 Albion. The Purple Eagles also have a key home match Tuesday against 2-2 Medina.

Here’s the upcoming week’s schedule of games followed by the N-O and Genesee Region League Standings.

Monday

Boys Soccer: Medina at Wilson, 4:30 p.m.; CSAT at Albion, 4:30 p.m.
Girls Soccer: Wilson at Medina, 4:30 p.m., Holley at Kendall, 6:30 p.m., Lyndonville at Oakfield-Alabama, 4:30 p.m., CSAT at Roy-Hart, 6:30 p.m., Albion at Newfane, 4:30 p.m., Akron at Barker, 4:30 p.m.
Golf: Albion at Wilson, Medina at Roy-Hart,both at 4 p.m.

Tuesday

Boys Soccer: Newfane at Albion, 6:30 p.m.
Volleyball: Medina at Albion, Holley at Alexander, Notre Dame at Kendall, Byron-Bergen at Lyndonville, Newfane at Roy-Hart, Wilson at Akron, JV at 5 p.m.
Field Hockey: Newfane at Medina, Barker at Wilson, Akron at Roy-Hart, all at 4:30 p.m.

Wednesday

Boys Soccer: Wilson at Medina, Roy-Hart at CSAT, both at 4:30 p.m.
Girls Soccer: Holley at Oakfield-Alabama, Elba at Kendall, Lyndonville at Pembroke, all at 6:30 p.m.
Golf: Albion at Newfane, Medina at CSAT, both at 4 p.m.

Thursday

Boys Soccer: Albion at Kendall, 4:30 p.m., Holley at Wheatland-Chili, 6:30 p.m.
Girls Soccer: Medina at Akron, 4:30 p.m., CSAT at Newfane, 4:30 p.m., Wilson at Roy-Hart, 6:30 p.m., Barker at Albion, 4:30 p.m.
Volleyball: Lyndonville at Holley, Kendall at Pavilion, Roy-Hart at Albion, Wilson at CSAT, Akron at Newfane, JV at 5 p.m.
Field Hockey: Wilson at Akron, 4:30 p.m., Kenmore at Barker, 5 p.m., Newfane at Roy-Hart, 4:30 p.m.

Friday

Football: Akron at Medina, 7:30 p.m., Albion at Cheektowaga, 7 p.m., Barker/Roy-Hart at Amherst, 6 p.m.
Girls Soccer: Holley at Notre Dame, Lyndonville at CSAT, both at 4:30 p.m.
Field Hockey: Sacred Heart at Roy-Hart, 4:30 p.m.
Golf: CSAT at Albion, Barker at Medina, both at 4 p.m.

Saturday

Football: Elba/Byron-Bergen at Holley, 1:30 p.m.
Boys Soccer: Medina at Akron, 2 p.m., Albion at Brockport, 3 p.m., Wilson at Roy-Hart, 12 p.m., Newfane at CSAT, 10 a.m., Starpoint at Holley, 6:30 p.m., Kendall at Wheatland-Chili, 6:30 p.m.
Girls Soccer: Kendall at Wheatland-Chili, 4:30 p.m., York at Albion, 6:30 p.m.
Volleyball: Albion at Churchville-Chili Tournament, 9 a.m.

B-North Division Football

Medina 2-0, 2-0; Burgard 2-0, 2-0; Lew-Port 1-0, 2-0; Cheektowaga 1-0, 1-1; Albion 1-1, 1-1; Amherst 0-1, 0-2; Maryvale 0-1, 0-2; Barker/Roy-Hart 0-2, 0-2; Bennett 0-2, 2-0.

G-R Football

Attica 2-0, 2-0; Notre Dame 2-0, 2-0; Alexander 1-0, 2-0; Elba/Byron-Bergen 1-1, 1-1; Pembroke 0-1, 1-1; Holley 0-2, 0-2; Oakfield-Alabama 0-2, 0-2.

N-O Field Hockey

Barker 2-0, Kenmore 2-0, Akron 1-1, Newfane 1-1, Wilson 1-1, Roy-Hart 0-2, Medina 0-2.

N-O Golf

Barker 6-0, Akron 4-2, Wilson 4-2, Albion 3-3-, Medina 3-3, Newfane 3-3, Roy-Hart 1-5, CSAT 0-6.

N-O Boys Soccer

Akron 4-0, Medina 2-1, Newfane 2-1, Roy-Hart 1-2, CSAT 1-2, Albion 0-2, Wilson 0-2.

G-R Boys Soccer

Kendall 3-0-0, Wheatland-Chili 1-0-1, Byron-Bergen 1-1-1, Pembroke 0-1-1, Holley 0-0-1, Attica 0-2-0.

N-O Girls Soccer

Wilson 4-0, Albion 3-1, Akron 3-1, Newfane 3-1, Medina 2-2, Roy-Hart 1-3, Barker 0-4, CSAT 0-4.

G-R Girls Soccer

Byron-Bergen 3-0-1, Wheatland-Chili 2-0-0, Kendall 2-1-1, Alexander 2-1-1, Notre Dame 2-1-0, Attica 2-2-1, Lyndonville 2-2-0, Holley 1-1-2, Oakfield-Alabama 1-1-0, Elba 0-4-0, Pembroke 0-4-0.

N-O Volleyball

Roy-Hart 4-0, Albion 3-0, Newfane 2-1, Medina 2-2, Wilson 1-2, Akron 0-3, CSAT 0-4

G-R Division 2 Volleyball

Oakfield-Alabama 1-1, Lyndonville 1-3, Kendall 0-2, Wheatland-Chili 0-2, Holley 0-3.