Find us on Facebook

Lady Rams face key soccer title test this week

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 6 October 2019 at 12:48 pm

Photo by Cheryl Wertman – Roy-Hart’s Kara Choate and her Lady Rams teammates face a key Niagara-Orleans League title deciding game at Akron Wednesday.

Highlighting the upcoming week’s area high school sports schedule will be Wednesday’s Roy-Hart (6-1-1) at Akron (8-1) girls soccer game which will determine the Niagara-Orleans League championship.

The contest will be the N-O finale for the Lady Tigers while the Lady Rams still have a home makeup game to play against Barker (0-7) on Thursday.

Roy-Hart, which is seeking its first N-O title dropped a narrow 2-1 overtime decision to Akron earlier in the season. Akron, which has finished in the runner-up spot five of the last seven years, last claimed the N-O title in 2011.

In N-O field hockey, defending champion Barker (8-0) will look to clinch at least a tie for the title with a win at runner-up Akron (6-2) on Tuesday.  A win would give the Lady Raiders a three game lead with just three games to play.

In N-O boys soccer, Medina/Lyndonville (6-1) will host rival Albion (3-4-1) at 7 p.m. Thursday. The Mustangs are currently tied with Roy-Hart (6-1) for the N-O lead.

The annual N-O All-League golf tournament has been rescheduled for Wednesday at Willowbrook. Defending champion Medina brings a 12-0 regular season record and has a three match lead over runner-up Wilson (9-3) heading into the title deciding tournament.

On the football field Friday Medina/Lyndonville/Barker will visit Akron for an interdivisional game and Holley will travel to Frewsburg for an 8 Man contest, both at 7 p.m. On Saturday afternoon, undefeated Albion (5-0), which has already captured the B3 Division title, visits Amherst at 2 p.m. for an interdivisional game and Roy-Hart travels to JFK at 1:30 p.m. for a C North Division contest.

Weekly Schedule
Monday
Girls Soccer: Alexander vs. Lyndonville/Medina, 4:30 p.m. at Lyndonville; Holley at Kendall, 6:30 p.m.
Field Hockey: Roy-Hart at Hamburg, Newfane at Akron, 4:45 p.m.
Volleyball: Kendall at Rochester Academy, 4:30 p.m.; Albion at Roy-Hart, 6 p.m.; Holley at Pembroke, Lyndonville at Wheatland-Chili, 6:30 p.m.

Tuesday
Boys Soccer: Wilson at Albion, Roy-Hart at Newfane, 4:30 p.m.;  Akron at Medina/Lyndonville, 4:45 p.m.; Lew-Port at Holley, 7 p.m.
Field Hockey: Barker at Akron, Newfane at Roy-Hart, 4:45 p.m.; Kenmore at Medina, 7 p.m.
Cross-Country: Barker and Akron at Albion, Wilson at Medina, Roy-Hart at Newfane, 5 p.m.

Wednesday
Girls Soccer: Holley at Lyndonvlle/Medina, Albion at Barker, Newfane at Wilson, Roy-Hart at Akron, 4:30 p.m.; Alexander at Kendall, 6:30 p.m.
Golf: N-O All-League Tournament at Willowbrook
Volleyball: Wilson at Albion, 6 p.m.; Wheatland-Chili at Kendall, Holley at Byron-Bergen, Oakfield-Alabama/Elba at Lyndonville, 6:30 p.m.

Thursday
Boys Soccer: Newfane at Wilson, Roy-Hart at Akron, 4:30 p.m.; Holley at Sodus, 6 p.m.; Kendall at Pembroke 6:30 p.m.; Albion at Medina/Lyndonville, 7 p.m.
Girls Soccer: Barker at Roy-Hart , 6:30 p.m
Field Hockey: Akron at Roy-Hart, Wilson at Newfane, 4:45 p.m.; Barker at Kenmore, 6:30 p.m.
Cross-Country: Akron at Medina, 5 p.m.
Volleyball: Attica at Albion, 6 p.m.

Friday
Football: Medina at Akron, Holley at Frewsburg, 7 p.m.
Boys Soccer: Kendall at Oakfield-Alabama, 6:30 p.m.
Girls Soccer: Albion at Newfane, 4:30 p.m.; Attica vs. Lyndonville/Medina, 6 p.m. at Medina; Holley at Wheatland-Chili, 6:30 p.m.
Volleyball: Roy-Hart at Newfane, Akron at Medina, 6 p.m.; Kendall at Alexander, Attica at Holley, 6:30 p.m.

Saturday
Football: Albon at Amherst, 2 p.m.
Boys Soccer: Kendall at Northstar, 2 p.m.
Volleyball: Lyndonville at Medina, 12:30 p.m.

N-O Standings
Field Hockey: Barker 8-0, Akron 6-2, Roy-Hart 5-3, Medina 5-3-1, Wilson 2-5-1, Kenmore 1-7, Newfane 0-7
Golf: Medina 12-0, Wilson 9-3, Albion 8-4, Akron 6-6, Barker 4-7, Roy-Hart 1-10, Newfane 0-10
Boys Soccer: Medina/Lyndonville 6-1, Roy-Hart 6-1, Newfane 5-2-1, Albion 3-4-1, Wilson 2-6, Akron 0-8
Girls Soccer:  Akron 8-1, Roy-Hart 6-1-1, Wilson 5-3-1, Albion 2-5-1, Newfane 1-5-1, Barker 0-7
Volleyball: Akron 7-1, Wilson 7-1, Roy-Hart 4-3, Albion 2-5, Newfane 2-6, Medina 1-7
Boys Cross-Country: Newfane 3-0, Akron 1-0, Roy-Hart 2-1, Wilson 2-2, Barker 1-1, Medina 1-1, Albion 0-4
Girls Cross-Country: Newfane 3-0, Akron 1-0, Albion 2-2, Barker 1-1, Medina 1-1, Roy-Hart 0-2, Wilson 0-2

G-R Standings
Boys Soccer: Byron-Bergen/Elba 8-1-1, 10-1-2; Holley 6-2-1, 8-3-1; Kendall 3-4-2, 5-5-2; Wheatland-Chili 3-3-2, 5-5-2; Attica 1-6-3, 1-8-3; Pembroke 1-6-1, 2-8-1
G-R Girls Soccer
Division I: Byron-Bergen 9-1-1, Wheatland-Chili 10-0, Holley 4-2-2, Attica 3-7, Lyndonville/Medina 0-7
Division II: Kendall 7-1, Oakfield-Alabama/Elba 6-3-1, Notre Dame 3-6, Alexander 1-8, Pembroke 1-9
G-R Volleyball
Division I: Byron-Bergen 7-0, Attica 6-1, Notre Dame 7-2, Pembroke 3-3, Holley 2-5
Division II: Oakfield-Alabama/Elba 7-2, Alexander 3-3, Kendall 2-8, Lyndonville 0-6, Wheatland-Chili 0-6

Football
B2 Division: Maritime/Health Sciences 3-0, 4-1; Dunkirk 2-1, 4-1; Iroquois 2-1, 4-1; Medina/Lyndonville/Barker 1-3, 1-4; Maryvale 0-3, 2-3
B3 Division: Albion 4-0, 5-0; Lackawanna 1-1, 3-2; Olean 1-1, 2-3; Depew 1-2, 3-2; Springville 0-3, 0-5
C North Division: Wilson 4-0, 5-0; JFK 2-1, 3-2; Akron 2-2, 3-2; Silver Creek 2-2, 2-3; Cleve Hill 1-3, 1-4; Roy-Hart 0-3, 0-5
8 Man Division: Oakfield-Alabama/Elba 3-0, Holley 2-0; Pembroke 2-1, Finney 1-1, Maple Grove 1-2, Dundee 0-2, Frewsburg 0-3