Find us on Facebook

Front-runners to collide in boys and girls soccer and field hockey contests this week

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 22 September 2019 at 6:31 pm

Photo by Cheryl Wertman – Medina/Lyndonville’s Wes Hughes and his Mustang teammates will host Newfane in a key battle for the Niagara-Oleans League lead on Friday.

Niagara-Orleans League boys soccer co-leaders Medina/Lyndonville and Newfane, both at 4-1, will meet in a key contest on Friday at Vets Park.

Another key N-O boys soccer meeting will have 2-2 Albion at 3-1 Roy-Hart on Monday.

In N-O girls soccer, 2-2 Albion will visit front-running Roy-Hart (4-0) on Tuesday and runner-up Akron (4-1) on Friday.

In Genesee Region League girls soccer the two division leaders will meet on Monday as Division II front-runner Kendall (4-1) hosts Division I leader Byron-Bergen (6-1).

In N-O field hockey undefeated defending champion Barker (5-0) will host runner-up Roy-Hart (4-1) on Tuesday.

Friday’s football action will be highlighted by Holley’s first ever night game as the Hawks host Dundee in an 8 man Homecoming contest under portable lights at 7 p.m.

Also on the gridiron Medina will host Dunkirk in a B2 game at 7 p.m. Friday and Albion will visit Lackawanna in a key B3 contest at 1 p.m. Saturday.

In addition to Holley, it will also be Homecoming week at Kendall, Medina, Barker and Roy-Hart

Weekly Schedule
Monday
Boys Soccer: Newfane at Akron, 4:30 p.m.; Albion at Roy-Hart, 6:30 p.m.
Girls Soccer: Byron-Bergen at Kendall, Oakfield-Alabama/Elba at Holley, 6:30 p.m.; Pembroke vs. Lyndonville/Medina, 7 p.m. at Medina
Golf: Wilson at Barker, Albion at Medina, Roy-Hart at Newfane, 4 p.m.
Volleyball: Batavia at Albion, 6 p.m.; Kendall at Byron-Bergen, 6:30 p.m.

Tuesday
Boys Soccer: Medina/Lyndonville at Wilson, 4:45 p.m.; Kendall at Byron-Bergen, Wheatland-Chili at Holley, 6:30 p.m.
Girls Soccer: Wilson at Barker, Newfane at Akron, 4:30 p.m.; Albion at Roy-Hart, Holley at Attica, 6:30 p.m.
Field Hockey: Roy-Hart at Barker, Medina at Wilson, 4:45 p.m.; Newfane at Kenmore, 6:30 p.m.
Cross-Country: Albion and Medina at Newfane, Barker at Wilson, Akron at Roy-Hart, 5 p.m.

Wednesday
Girls Soccer: Kendall at Notre Dame ,4:30 p.m.; Lyndonville/Medina at Byron-Bergen, 6:30 p.m.
Golf: Medina at Barker, Akron at Albion, Newfane at Wilson, 4 p.m.
Volleyball: Kendall at Attica, 4:30 p.m.; Holley at Oakfield-Alabama/Elba, Byron-Bergen at Lyndonvlle, 6:30 p.m.

Thursday
Boys Soccer: Albion at Akron, 4:30 p.m.; Wilson at Roy-Hart, Pembroke at Kendall, Byron-Bergen at Holley, 6:30 p.m.
Field Hockey: Medina at Barker, Akron at Wilson, 4:45 p.m.
Volleyball: Roy-Hart at Albion, Newfane at Akron, Wilson at Medina, 6 p.m.

Friday
Football: Dunkirk at Medina, Dundee at Holley, 7 p.m.
Boys Soccer: Newfane at Medina, 4:15 p.m.
Girls Soccer: Albion at Akron, Barker at Newfane, 4:30 p.m.
Field Hockey: Sacred Heart at Barker, 6:30 p.m.
Golf: Barker at Newfane, Albion at Roy-Hart, Medina at Akron ,4 p.m.

Saturday
Football: Albion at Lackawanna, 1 p.m.
Boys Soccer: HAC at Kendall, 2 p.m.; Roy-Hart at Holley, 6:30 p.m.
Girls Soccer: CSAT at Barker, Wilson at Roy-Hart, 10 a.m.;  Newark at Kendall, 12 p.m.; Eastridge at Holley, 4:30 p.m.
Volleyball: Pavilion at Holley, 11:30 a.m.; Pembroke at Kendall, 12:30 p.m.

N-O Standings
Field Hockey: Barker 5-0, Roy-Hart 4-1, Akron 4-2, Medina 3-2, Wilson 2-3, Kenmore 0-5, Newfane 0-5
Golf: Medina 8-0, Albion 6-2, Akron 6-3, Wilson 6-3, Barker 3-5, Roy-Hart 1-9, Newfane 0-9
Boys Soccer: Medina/Lyndonville 4-1, Newfane 4-1, Roy-Hart 3-1, Albion 2-2, Wilson 1-4, Akron 0-5
Girls Soccer: Roy-Hart 4-0, Akron 3-1, Albion 2-1, Wilson 3-2, Newfane 1-4, Barker 0-5
Volleyball: Akron 5-0, Wilson 4-1, Roy-Hart 3-2, Albion 1-4, Medina 1-4, Newfane 1-4

G-R Standings
Boys Soccer
Holley 4-1-0, Byron-Bergen 3-1-0, Kendall 2-2-1, Pembroke 1-3-1, Wheatland-Chili 1-1-1, Attica 0-3-0
Girls Soccer
Division I: Byron-Bergen 6-1, Wheatland-Chili 4-0, Holley 3-2, Attica 2-3, Lyndonville/Medina 0-5
Division II: Kendall 4-1, Notre Dame 3-1, Oakfield-Alabama/Eba 3-2, Pembroke 1-6, Alexander 1-6
Volleyball
Division I: Byron-Bergen 4-0, Attica 3-1, Notre Dame 2-2, Pembroke 1-3, Holley 1-4
Division II: Oakfield-Alabama/Elba 4-0, Alexander 3-1, Kendall 2-2, Wheatland-Chili 2-3, Lyndonville 0-4

Section VI Football
B2 Division: Maritime 2-0, 3-0; Iroquois 1-1, 2-1; Medina 1-1, 1-2; Dunkirk 0-1, 2-1; Maryvale 0-1, 2-1
B3 Division: Albion 2-0, 3-0; Lackawanna 1-0, 3-0; Depew 0-1, 2-1; Olean 0-0, 1-2; Springville 0-2, 0-3
C North Division:Wilson 2-0, 3-0; Akron 2-0, 3-0; Cleve Hill 1-1, 1-2, JFK 1-1, 2-1; Silver Creek 0-2, 0-3; Roy-Hart 0-2, 0-3

Section V/Section VI 8 Man Football
Oakfield-Alabama/Elba 1-0, Pembroke 1-0, Finney 1-0, Holley 0-0, Dundee 0-1, Frewsburg 0-1, Maple Grove 0-1.