Find us on Facebook

Basketball sectionals begin Tuesday

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 23 February 2015 at 12:00 am

Albion girls, Kendall boys have home games

Photos by Cheryl Wertman – The Albion girls and Kendall boys teams will both open sectional basketball competition at home Tuesday. At left is Albion’s Mandi Covis and at right is Kendall’s Nick Manners.

Home games for the Albion girls and Kendall boys teams will highlight Tuesday’s opening night of sectional basketball playoff action.

Seeded No. 6, the Albion girls will host No. 11 Depew in a Section VI Class B1 pre quarterfinal game at 7 p.m.

Albion, which has been led offensively this season by the duo of Chanyce Powell (15 point average) and Justice Nauden (12 point ave.) brings a 10-9 record into the sectionals while Depew is at 6-13.

The winner will advance to a quarterfinal round contest at No. 3 Burgard (9-2) on Thursday.

The No. 5 seeded Kendall Eagles boys squad will start the sectional playoffs the same way they finished the regular season with a home game against Genesee Region League foe No. 12 seed Alexander in a Section V Class C2 pre quarterfinal at 7 p.m.

The two teams split a pair of regular season G-R meetings with Alexander taking the first 66-55 in overtime and Kendall the second by a 44-38 score just last week.

Kendall, which has been sparked on offense by the senior duo of Will Condo (15 point ave.) and Mookie Nauden (12 point ave.) posted a 14-5 record during the regular season while Alexander was 6-13.

The victor will advance to Friday’s quarterfinals against the winner of Tuesday’s game between No. 13 Red Jacket (5-12) and No. 4 Dundee (15-3).

In a Section V Class C1 boys opener on Tuesday, No. 10 Holley (7-12) visits No. 7 Sodus (7-11) at 7 p.m. The winner will advance to Friday’s quarterfinals against No. 2 Early College (14-5).

Two Section VI boys pre quarterfinals on Tuesday will feature Niagara-Orleans League teams as No. 11 Newfane (5-14) hosts No. 14 Eden (2-16) in Class B1 and No. 14 Roy-Hart (6-13) visits No. 11 JFK (11-8) in Class B2. The winner of the Eden vs. Newfane game will then visit No. 6 Tonawanda on Wednesday with the victor to visit No. 3 Medina Friday in the quarterfinals.

In another Section VI Class B1 girls opener Tuesday No. 13 Medina (2-17) faces No. 5 Buffalo Arts at 7 p.m. at City Honors. In Class B2, No.12 Roy-Hart (4-15) visits N-O foe No. 5 CSAT (13-6) and No. 9 Akron (8-11) visits No. 8 Heath Sciences (6-11) both at 7 p.m.

In a Section V Class D1 girls opener Tuesday, No. 10 Lyndonville (3-16) faces No. 7 Alfred-Almond (9-10) at Letchworth at 7 p.m. The winner will visit No. 2 Elba (15-4) in the quarterfinals on Friday.

Site change for Lyndonville boys game

The site has been changed for the Lyndonville boys’ Section V Class D1 playoff opener on Wednesday.

Seeded No. 7, Lyndonville (7-12) will now face No. 10 Alfred-Almond (5-14) at Pavilion at 7 p.m. The game had originally been slated to be played at Letchworth.

The winner will visit No. 2 Notre Dame on Saturday in the quarterfinals.

The other boys playoff game on Wednesday involving N-O teams will have No. 9 Akron visiting No. 8 CSAT in a Section VI Class B2 contest.

Wednesday’s two Section V girls games involving local teams will have No. 10 Kendall at No. 7 York in Class C3 and No. 12 Holley at No. 5 Mynderse in Class C1, both at 7 p.m.