Find us on Facebook

Albion to host Newfane in key showdown

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 12 January 2020 at 12:16 pm

Photo by Cheryl Wertman – Albion’s Bailey Blanchard and his Purple Eagles teammates will host Newfane Tuesday in a key contest for the Niagara-Orleans League lead.

First place will be at stake when Albion hosts Newfane at 7 p.m. Tuesday in a key mid season Niagara-Orleans League boys basketball clash of unbeatens.

The Purple Eagles and Panthers both bring 5-0 N-O records into the key contest which marks the halfway point of the league campaign.

The Albion offense has been to date led by the senior duo of Deyonci Farley and Kevin Hillman who are both averaging 14 points per game.

Newfane is led by Garrett Srock who is averaging 16.8 points and 10.6 rebounds per game. The Panthers are also getting 10 points per outing from both Josh Everett and Sam Capen.

Albion will also host the annual N-O All-League wrestling Tournament on Saturday. Defending champion Newfane currently tops the standings at 4-0 with Albion at 3-1.

Interestingly, the final dual meets of the N-O wrestling season will all be held at Akron on Wednesday with Albion vs. Medina, Roy-Hart/Barker vs. Wilson and Newfane vs. Akron.

Weekly Schedule
Monday
Boys Basketball: Pembroke at Kendall, 7 p.m.

Tuesday
Boys Basketball: Medina at Wilson, 6 p.m.; Newfane at Albion, Barker at Roy-Hart, 7 p.m.
Girls Basketball: Roy-Hart at Barker ,6 p.m.; Albion at Newfane, 6:30 p.m.; Lyndonville at Alexander, Kendall at Holley, 7 p.m.
Swimming: Roy-Hart at Albion, Barker at Newfane, Medina at Akron, 4:30 p.m.
Wrestling: Holley-Kendall at Lyndonville, 6 p.m.

Wednesday
Boys Basketball: Alexander at Lyndonvlle, Holley at Kendall, 7 p.m.
Girls Basketball: Medina at Wilson, 6 p.m.
Wrestling, Albion vs. Medina, Roy-Hart/Barker vs. Wilson and Newfane vs. Akron all at Akron at 6 p.m.

Thursday
Boys Basketball: Akron at Wilson, 6 p.m.; Barker at Medina, 6:30 p.m.; Roy-Hart at Albion, 7 p.m.
Girls Basketball: Byron-Bergen at Lyndonville, Notre Dame at Holley, 7 p.m.
Swimming: Barker at Albion, Akron at Roy-Hart, Newfane at Medina, 4:30 p.m.
Wrestling: Pavilion at Lyndonville, Newfane at Holley–Kendall, 6 p.m.

Friday
Boys Basketball: Lyndonville at Byron-Bergen, Holley at Notre Dame, 7 p.m.
Girls Basketball: Barker at Medina, Wilson at Akron, 6:30 p.m.; Albion at Roy-Hart, 7 p.m.
Wrestling: Roy-Hart/Barker at Lyndonville, 6 p.m.

Saturday
Girls Basketball: YWCP at Kendall, 1 p.m.
Wrestling: N-O All-League Tournament at Albion, Holley-Kendall at Cal-Mum Tournament

N-O Standings
Boys Basketball: Albion 5-0, Newfane 5-0, Wilson 2-2, Akron 2-3, Medina 2-3, Roy-Hart 1-4, Barker 0-5
Girls Basketball: Wilson 5-0, Albion 4-1, Newfane 3-1,Roy-Hart 2-3, Akron 2-4, Barker 1-4, Medina 0-4
Boys Swimming: Roy-Hart 6-0, Albion 4-1-1, Medina 3-2-1, Barker 2-4, Newfane 2-4, Akron 0-6
Girls Swimming: Roy-Hart 6-0, Akron 5-1, Medina 3-3, Newfane 3-3, Albion 1-5, Barker 0-6
Wrestling: Newfane 4-0, Albion 3-1, Akron 2-2, Roy-Hart 2-2, Wilson 1-3, Medina 0-4

G-R Standings
Boys Basketball
Division 1: Byron-Bergen 5-1, Oakfield-Alabama 4-1, Attica 3-2, Alexander 2-3, Pembroke 2-3, Holley 1-6.
Division 2: Elba 4-1, Lyndonville 4-1, Notre Dame 3-2, Wheatland-Chili 0-3, Kendall 0-5
Girls Basketball
Division 1: Pembroke 5-1, Byron-Bergen 5-1, Oakfield-Alabama 4-2, Alexander 2-3, Attica 1-5, Holley 0-6
Division 2: Elba 5-0, Wheatland-Chili 4-2, Notre Dame 3-3, Lyndonville 2-3, Kendall 0-5.