Find us on Facebook

Albion to face key N-O basketball tests

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 27 January 2020 at 11:06 am

Photo by Cheryl Wertman – Albion’s Anthony Freeman and his league leading Purple Eagle teammates will host Akron on Tuesday and visit Wilson on Friday.

Looking to maintain a slender lead in the tight Niagara-Orleans League boys basketball title race, Albion faces a pair of key contests this week at home against Akron on Tuesday and at Wilson on Friday.

Currently at 7-1, Albion holds a half game lead over 6-1 Newfane followed by Akron at 4-3 and Wilson 3-3. Newfane hosts defending champion Medina (4-4) in another key contest on Tuesday and the Panthers visit Akron on Friday.

The Albion girls basketball squad likewise faces a pair of key games as the Purple Eagles work to stay in the N-O title race.  Currently at 6-2, Albion visits Akron on Tuesday and then hosts league leading Wilson (7-0) on Friday.

In Genesee Region League boys basketball action Lyndonville has a pair of must win contests, at Attica on Wednesday and at home against Pembroke on Friday. Currently at 5-3 in G-R action the Tigers are looking  to snap a two league game losing streak and battle back into the Division 2 title race. Elba currently leads the division at 7-1.

The N-O All-League individual swimming championships will be held this week with the boys meet at Akron on Wednesday and the girls competition at Newfane on Friday.

Weekly Schedule
Tuesday
Boys Basketball: Medina at Newfane, Akron at Albion, Wilson at Barker, Kendall at Wheatland-Chili, 7 p.m.
Girls Basketball: Barker a Wilson, 6 p.m.; Newfane at Medina, Albion at Akron, 6:30 p.m.; Lyndonville at Attica, Wheatland-Chili at Holley, Kendall at Alexander, 7 p.m.
Wrestling: Lyndonville at Akron, Holley-Kendall vs. Brighton at Kendall, 6 p.m.

Wednesday
Boys Basketball: Attica at Lyndonville, Wheatland-Chili at Holley, Alexander at Kendall, 7 p.m.
Swimmng: N-O All-League boys meet at Akorn, 5:30 p.m.

Thursday
Girls Baksetball: CSAT at Barker, 6 p.m.; Pembroke at Lyndonville, Holley at Elba, Kendall at Oakfield-Alabama, 7 p.m.
Wrestling: Albion at Lyndonville, Wilson at Holley-Kendall, 6 p.m.

Friday
Boys Basketball: Albion at Wilson, 6 p.m.; Roy-Hart at Medina, Newfane at Akron, 6:30 p.m.; Lyndonville at Pembroke, Elba at Holley, 7 p.m.
Girls Basketball: Akron at Newfane, 6:30 p.m.; Medina at Roy-Hart, Wilson at Albion, 7 p.m.
Swimming: N-O All-League girls meet at Newfane, 5:30 p.m.
Wrestling: Lyndonville at CSAT, 6 p.m.

Saturday
Boys Basketball: Oakfield-Alabama at Kendall, 2:30 p.m.; Tonawanda at Roy-Hart, 7 p.m.
Girls Basketball: Roy-Hart vs. Holland at NCCC, 5:30 p.m.

N-O Standings
Boys Basketball: Albion 7-1, Newfane 6-1, Akron 4-3, Medina 4-4, Wilson 3-3, Roy-Hart 2-6, Barker 0-8
Girls Basketball: Wilson 7-0, Newfane 6-1, Albion 6-2, Barker 3-5, Roy-Hart 3-5, Akron 2-6, Medina 0-8

G-R Standings
Boys Basketball
Division 1: Oakfield-Alabama 7-2, Byron-Bergen 6-2, Attica 4-4, Pembroke 4-4, Alexander 2-6, Holley 1-8
Division 2: Elba 7-1, Notre Dame 6-2, Lyndonville 5-3, Wheatland-Chili 1-5, Kendall 1-7
Girls Basketball
Division 1: Pembroke 7-1, Byron-Bergen 6-2, Oakkfield-Alabama 6-4, Alexander 4-5, Attica 2-6, Holley 0-8
Division 2: Elba 7-1, Notre Dame 5-3, Wheatland-Chili 5-3, Lyndonville 2-6, Kendall 1-6