Find us on Facebook

Albion has 4 wins, Medina 3 as annual N-O All-League track meet winds up

By Mike Wertman, Sports Writer Posted 17 May 2018 at 9:04 pm

Photos by Cheryl Wertman – Medina’s Jalin Cooper heads toward a win in the 100 meter dash at this afternoon’s Niagara-Orleans All-League meet at Roy-Hart ahead of Albion’s Bril Johnson.

Albion had a quartet of winners during this afternoon’s second and final day of Niagara-Orleans All-League track meet competition at Roy-Hart.

In the boys competition for the Purple Eagles, Tre Yaskulski captured the 110 Hurdles (:15.62), Kirk Ellison the Shotput (43-2) and Nate Moore the Long Jump (20-9). In the girls competition, Bri Haines won the pole vault with a school record vault of 9-0.

Medina had a trio of first place finishers as Jalin Cooper won the 100 for the third straight year  (:11.34), Dan Heil took the 1600 (4:35.96) and Mason Pecoraro the Pentathlon (2387 points).

Newfane’s Reese Casinelli doubled in the 200 and 400 as did Akron’s Hailey Hall in the 100 and 200.

The top 3 finishers in the boys individual events included:
110 Hurdles – Tre Yaskulski (Alb), Trenton Crews (M), Connor Miller (M) :15.62.
400 Hurdles – Ian DiLorenzi (B), Crews (M), Miller (M) :59.02.
100 – Jalin Cooper (M), Bril Johnson (Alb), Jamie Larson (Ak) :11.34
200 – Reese Casinelli (N), Dominic Clementi (B), Malik Smith (B) :22.58
400 – Casinelli (N), Clementi (B), Sam Sanchez (Alb) :50.96
1600 – Dan Heil (M), Sam Auernhamer (N), Collin McCabe (N) 4:35.96
Shotput – Kirk Ellison (Alb), Trent Stymus (N), Marcus Kenline (Ak) 43-2
Long Jump – Nate Moore (Alb), Yaskulski (Alb), Andrew Boudeman (N) 20-9
High Jump – Jarred Fisher (W), Andrew Hadsell (W), James Essenburg (N), Aaron Curry (RH), Zach Richbart (B) 5-10
Pentathlon – Mason Pecoraro (M), Trevor Cleversley (Ak), Andrew Callaghan (B) 2387.
400 Relay – Newfane (Casinelli, Julian Nixon, Thorn Geise, Boudeman) :43.96
3200 Relay – Newfane (Auernhamer, McCabe, Noah Thornton, Robert Stevenson) 8:28.64.

The top 3 finishers in the girls individual events included:
100 Hurdles – Grace Gerber (W), Ashlin Joseph (N), Natalie Menz (B), :16.98
400 Hurdles – Joseph (N), Margo Henley (Ak), Gerber (W) 1:07.16
100: Hailey Hall (Ak), Nadet Shorter (N), Emily Kelly (W) :13.05
200 – Hall (Ak), Kelly (W), Shorter (N) :27.66
400 – Makenzie O’Brien (Ak), Madison Jimerson (Ak), Kirsten Struble (Alb), 1:02.5
1500 – Kim Goerss (N), Alanna Holman (Alb), Anna Rickard (R-H) 5:17.84
Shotput – Amanda Swader (Ak), Shelby Ewald (b), Bella Armus (Ak) 33-8
Long Jump – Skylar Munnikhuysen (W), Olivia Carter (M), Emily Foltz (N) 15-11
High Jump – Kali Scharping (R-H), Skylar Munnikhuysen (W), Devin Griffin (M) 5-0
Pole Vault – Bri Haines (Alb), Madison Gancasz (B), Ellie Todd (R-H)  9-0
Pentathlon – Ellie Leeds (Ak), Megan Mietlicki (N), Maddie Colley (RH) 1773
400 Relay – Newfane (Joseph, Loren Boudeman, Shorter, Foltz) :51.95
3200 Relay – Akron (O’Brien, Henley, Jimerson, Loren Wagner) 10:12.62

Albion’s Tre Yaskulski in route to a win in the 110 Hurdles over the Medina duo of Trenton Crews center, and Connor Miller, left.