Local basketball rivalry contests to highlight the upcoming week
Several local basketball rivalry match ups will highlight the upcoming area’s high school sports week.
The Roy-Hart boys squad will host Albion on Wednesday and Medina on Friday while Lyndonville will entertain Kendall on Friday.
The Roy-Hart girls will host Albion on Tuesday and visit Medina on Friday.
Undefeated (8-0) Wilson, which holds a two game lead over runner-up Medina (6-2) in the Niagara-Orleans League boys basketball title race, faces a key home game Tuesday against streaking CSAT (5-3). The Eagles have won five straight after an 0-3 start to the season. Medina visits Barker Tuesday.
The undefeated (7-0) defending champion Wilson girls squad, which hold a one game lead over rival Newfane (7-1) in the N-O championship race, visits 5-3 CSAT on Tuesday in a key contest. Newfane will host an up and down 3-3 Akron squad Tuesday.
Two Genesee Region League boys basketball make-up games (Holley at Pembroke and Lyndonville at Oakfield-Alabama), which had been scheduled for this evening, have been snowed out again.
The annual Niagara-Orleans League girls individual swim championships will be held on Tuesday at Newfane.
The week’s schedule is as follows:
Tuesday
Boys Basketball: Medina at Barker, CSAT at Wilson, 6 p.m.; Newfane at Akron, 6:30 p.m.
Girls Basketball: Albion at Roy-Hart, Wilson at CSAT, 6 p.m.; Barker at Medina, Akron at Newfane, 6:30 p.m.; Byron-Bergen at Holley, Pembroke at Kendall, Elba at Lyndonville, 7 p.m.
Swimming: N-O Girls All-League meet at Newfane, 5:30 p.m.
Wednesday
Boys Basketball: Albion at Roy-Hart, 6 p.m.; Holley at Byron-Bergen, Kendall at Pembroke, 7 p.m.
Thursday
Girls Basketball: Holley at Pembroke, Attica at Kendall, Lyndonville at Wheatland-Chili, 7 p.m.
Friday
Boys Basketball: Medina at Roy-Hart, Barker at CSAT, 6 p.m.; Albion at Newfane, Wilson at Akron, 6:30 p.m.; Pembroke at Holley, Kendall at Lyndonville, 7 p.m.
Girls Basketball: CSAT at Barker, Akron at Wilson, 6 p.m.; Roy-Hart at Medina, 6:30 p.m.; Newfane at Albion, 7 p.m.
N-O Standings
Boys Basketball: Wilson 8-0, Medina 6-2, CSAT 5-3, Albion 4-4, Akron 3-4, Newfane 2-6, Roy-Hart 2-6, Barker 1-6.
Girls Basketball: Wilson 7-0, Newfane 7-1, Albion 5-3, CSAT 5-3, Akron 3-3, Barker 2-5, Roy-Hart 1-7, Medina 0-8.
Boys Swim (Final Standings): Roy-Hart 10-0, Barker 7-3, Medina 7-3, Newfane 4-6, Albion 2-8, Akron 0-10.
Girls Swim (Final Standings): Newfane 10-0, Barker 7-3, Roy-Hart 7-3, Akron 3-7, Medina 3-7, Albion 0-10.
Wrestling (Final Standings): Newfane 5-0, Akron 4-1, Albion 3-2, Barker/Roy-Hart 2-3, Medina 1-4, Wilson 0-5.
G-R Standings
Boys Basketball (Division 2): Kendall 6-3, Byron-Bergen 5-6, Lyndonville 4-5, Pembroke 2-7, Holley 1-8
Boys Basketball (Division 1): Wheatland-Chili 10-0, Notre Dame 8-2, Attica 7-4, Oakfield-Alabama 6-4, Elba 3-8, Alexander 3-8.
Girls Basketball (Division 1): Byron-Bergen 8-2, Alexander 7-4, Pembroke 4-6, Attica 4-7, Kendall 3-6, Holley 1-9
Girls Basketball (Division 2): Notre Dame 11-0, Elba 6-3, Wheatland-Chili 6-4, Oakfield-Alabama 5-4, Lyndonville 0-10.